fallback

Оптимизмът за търсенето отново избутва цената на петрола нагоре*

Волатилната търговия се случва на фона на предстоящото заседание на Федералния резерв и на руските войски, разположени на границата с Украйна

09:25 | 25.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цената на петрола се възстановява след най-големия си дневен спад тази година, докато инвеститорите се фокусират върху все още оптимистичните перспективи за търсенето на суровината, пише Bloomberg.

Международният бенчмарк Брент поскъпва с 1%, или 0,86 долара, до 87,13 долара за барел.

Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 0,82%, или 0,68 долара, до 83,99 долара за барел, след като сортът поевтиня с над 2% в понеделник.

петрол

Източник: Bloomberg

Волатилната търговия се случва на фона на предстоящото заседание на Федералния резерв, което започва във вторник, и на руските войски, разположени на границата с Украйна. През последните месеци мечите настроения отстъпват на по-бичи такива, след като инвеститорите залагат на по-ниски щатски запаси на петрол.

Миналата седмица цената на петрола достигна седемгодишен връх, докато световното търсене се възстанови от ефекта на пандемията. Американската компания Halliburton Co. заяви, че очаква настроението да остане оптимистично, след като обяви ръст на печалбата и по-висок дивидент в понеделник.

„Петролният пазар отбеляза спадове в понеделник поради опасения за растежа“, каза управляващият партньор в SPI Asset Management Pte. Стивън Инес. И все пак, с перспективите за военна ескалация в Източна Европа, „спекулантите все още може да покриват спадовете [в цената], като залагат на реакцията от 90 долара за барел“, добавя Инес.

Евентуална руска инвазия в Украйна би могла да има широки последици за суровинните и енергийните пазари, включително за петрола и газа. Има над 50% риск това да се случи през следващите седмици, смята анализаторът Хелима Крофт от RBC Capital Markets.

Щатските резерви на „черно злато“ се насочват към още един месечен спад през януари след свиване от 15% през миналата година. Американският петролен институт ще публикува седмичния си доклад за запасите във вторник.

Пазарът на петрол продължава да е в бича структура (backwardation), при която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 88 цента за барел, което е увеличение спрямо нивото от 73 цента миналата седмица.

Поскъпващият петрол спомага за увеличаването на инфлационния натиск по цял свят, което мотивира централните банки да затегнат паричната политика и води към това правителствата да въвеждат мерки, с които да облекчат ефекта върху потребителите. Във вторник Япония заяви, че ще субсидира рафинериите с цел да озапти покачването на цените на бензина. *Към 09:03 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:34 | 04.09.22 г.
fallback