fallback

Петролът се насочва към най-дългата печеливша серия от октомври*

Въпреки преобладаващия оптимизъм на пазара все още има признаци на предпазливост

09:44 | 14.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петролът се насочва към четвърто поредно седмично повишение, което ще бележи най-дългата печеливша серия за суровината от октомври 2021 г. Причина са сигналите, че пазарът се затяга, докато световното търсене удържа на влиянието на омикрон щама, пише Bloomberg.

Американският лек суров петрол West Texas Intermediate поскъпва с 0,13%, или 0,11 долара, до 82,23 долара за барел след възход от близо 4% тази седмица.  Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,43%, или 0,36 долара, до 84,83 долара за барел.

Към момента петролът си е възвърнал по-голямата част от загубеното по време на миналогодишните понижения, предизвикани от омикрон и от освобождаването от резервите на няколко държави, включително САЩ. Въпреки че е доказано, че бързо се разпространява, вариантът на коронавируса е и по-лек, което намалява ефекта върху потреблението на енергия. Международната агенция по енергетика съобщи по-рано тази седмица, че световното търсене на суровината е по-силно от очакваното.

ле

Източник: Bloomberg

Благоприятно влияние върху цената на петрола оказва сливането на други фактори, включително прекъсванията на доставки на производители като Либия и Казахстан. Има опасения, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, не са способни да достигнат напълно планираното месечно увеличение на доставките.

„Цената на петрола ще се задръжи близо до 80 – 85 долара в краткосрочен план“, каза базираният в Сингапур енергиен анализатор в DBS Bank Ltd. Сувро Саркар. Според него търсенето продължава да е много силно и към момента омикрон няма реален ефект върху него, но пазарът може да премине през „някаква корекция“, след като проблемът с Либия бъде разрешен.

Според Goldman Sachs Group Inc. Ефектът на омикрон варианта върху търсенето на суровината е умерен, става ясно от доклад от 13 януари на анализатори. В допълнение, от банката заявиха, че увеличението на продукцията на ОПЕК тази година вероятно ще тества свободния производствен капацитет за пръв път от 2004 г.

Въпреки преобладаващия оптимизъм на пазара, все още има признаци на предпазливост. Китай поддържа стриктния си подход към коронавируса, докато Индия и някои други страни в Азия въведоха частични ограничения, довели до спад в движението. Има вероятност в понеделник Китай да съобщи за най-слабия си икономически растеж от над година насам, след като обяви спад в годишния внос на петрол в петък.

*Към 09:25 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:51 | 06.09.22 г.
fallback