Канада ще се сблъска с предизвикателства в опита да запази статута си на глобална петролна и газова сила в свят, насочен към въглероден неутралитет с хоризонт до 2050 г., предупреждава Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Bloomberg.
Страната, която може да се похвали с третите по големина петролни запаси в света, се стреми да остане „основен глобален доставчик на петрол и газ“ след 2050 г., дори когато страните, включително самата Канада, се насочват към намаляване на емисиите, изтъква агенцията в своя преглед на енергийната политика в Канада за 2022 г.
Най-големите производители на петрол в Канада се ангажираха да намалят въглеродните емисии от своите операции до средата на века, главно чрез използването на технология за улавяне и съхранение на въглерод, в опит да запазят сектора. Но тези цели не включват нищо за много по-големите обеми емисии, които са резултат от изгарянето на горивото, което произвеждат, от рафинерии, фабрики, превозни средства и домакинства.
Въпреки че МАЕ похвали Канада относно политиките за намаляване на емисиите, агенцията добави, че страната „трябва да обърне голямо внимание на изместването на търсенето на петрол и газ в световен мащаб“.
„Канада трябва да се съсредоточи върху значително декарбонизиране на своите петролни и газови сектори, като в същото време гарантира конкурентоспособност на все по-добре снабдените световни пазари“, изтъква агенцията.
Световното потребление на петрол ще трябва да намалее „съществено“ през следващите десетилетия от 100 милиона барела на ден в момента, но производството няма да падне до нула, изтъква Фатих Бирол, директор на МАЕ, по време на уебинар.
Той препоръча на страната да определи специфичен път за постигане на целта си за въглероден неутралитет до 2050 г. и добави, че улавянето на въглерод ще бъде от съществено значение за постигането на климатичните цели.
Пясъчните петролни находища на Канада ще представляват друго предизвикателство, дори когато страната “отчита добри резултати по
Собствените петролни пясъци на страната ще представляват допълнително предизвикателство, дори когато „Канада има добри резултати при общите показатели за ESG в сравнение с много други производители на петрол и газ“, изтъква МАЕ.