fallback

Цената на петрола се стабилизира, докато инвеститорите очакват срещата на ОПЕК+*

Очакванията са от картела да продължат с плановете си за увеличение на доставките в размер на 400 хил. барела на ден през февруари

10:17 | 04.01.22 г.

Цената на петрола на азиатските борси се стабилизира на фона на предстоящото заседание на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото наименование ОПЕК+, съобщава Bloomberg. На срещата ще бъде обсъдено поредното увеличение на добива през следващия месец.

Фючърсите в Ню Йорк поевтиняват с 0,26% до 75,88 долара за барел след ръст от 1,2% в понеделник. Цената на европейския сорт Брент спада до 78,76 долара за барел. Според представители на организацията очакванията са от картела да решат да добавят допълнителни 400 хил. барела на ден доставки през февруари. ОПЕК+ ще увеличи добива въпреки опасенията около търсенето, породени от огнища на коронавируса по света, включително в Китай, който е най-големият вносител на суров петрол.

Перспективите за търсенето и предлагането бележат подобрение, като от картела намалиха прогнозите си за излишък през първото тримесечие на 2022 г. вледствие на по-слабо увеличение на доставките от конкурентите на групата. Също така пазарната структура на петрола се стабилизира в бичи модел, познат като backwardation, дори след като омикрон щамът доведе до големи изменения в процента заразени по света.

петрол

Графика: Bloomberg

„Изглежда, че почти нищо няма да спре ОПЕК+ от поредното увеличаване на доставките, особено като се има предвид, че цените се възстановиха от спада в началото на декември, предизвикан от омикрон“, каза икономистът в Oversea-Chinese Banking Corp. в Сингапур Хауи Лий. „Днес [във вторник] се очаква волатилност на фона на предстоящата среща“, допълва Лий.

Съвместната техническа комисия в ОПЕК+, която анализира пазара от името на министрите, прогнозира излишък от 1,4 млн. барела дневно през първите три месеца на 2022 г. Това е с около 25% по-малко от прогнозираното преди месец, според доклад, видян от Bloomberg.

Междувременно Китай може да продължи с граничните ограничения до края на годината, докато страната се подготвя за Зимните олимпийски игри в Пекин и за поредица от политически събития, смятат от Goldman Sachs Group Inc. Китай е една от малкото страни, които все още са отдадени на стратегията за нула COVID инфекции, което има потенциала да навреди на търсенето.

* Към 9:50 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:32 | 09.09.22 г.
fallback