Литий, алуминий и магнезий са металите, които обещават добра възвръщаемост на инвестициите през следващата година.
Според прогнозите на анализаторите на Bloomberg златото ще открадне шоуто от другите благородни метали през следващата година. Златото, платината и среброто обаче не са единствените метали, които могат да донесат добри доходи на инвеститорите, пише онлайн изданието Emerging Europe.
В разгара на битката за ограничаване на въглеродните емисии процъфтяват мед, никел и кобалт, които се използват за съхранение на енергия от възобновяеми източници.
Литий, алуминий и магнезий, от които силно зависят глобалните технологични вериги, си проправят пътя към върха.
Литий
Литиевият карбонат е най-евтиният и лесен източник за производство на литиево-йонни батерии. Днешните цени на литиевите съединения чупят исторически рекорди и продължават да се покачват.
Пазарът се възстановява, а производителите на акумулатори за машини и превозни средства се нуждаят от все повече суровини.
Например тази година световната индустрия използва 430 хил. тона литиев карбонат. Според прогнозите количеството ще се увеличи до 1,8 млн. тона до 2030 г.
Извличането на литий е сложен и отнемащ време процес. Това обяснява дефицита на пазара и покачването на цените на неговите съединения.
Литиев хлорид на прах. Снимка: Andreas Arnold/Bloomberg
Тези инвестиции трябваше да се помислят в началото на пандемията, когато производителите на батерии съкратиха производството поради намаляваща покупателна способност. Тогава цената на литиевия карбонат падна до 5 900 щатски долара за тон. Днес тон се продава за 30 900 щатски долара.
Наскоро анализатори от консултантската компания Evercore обявиха началото на „литиевото десетилетие“ и съветват да се инвестира в този метал.
Алуминий
Тази година алуминият показа рекорден скок в стойността си от 2000 щатски долара през януари до 3160 щатски долара през октомври, което е 13-годишен максимум.
Има няколко обяснения за рязкото покачване. Икономическото възстановяване засили търсенето на метали, включително алуминий. Повишаването на цените на енергията и производството на алуминий е изключително енергоемък процес; средно за производството на един тон алуминий в света са необходими 14 MWh електроенергия.