fallback

Петролът поскъпва, след като оптимизмът за омикрон на пазара продължава*

Пазарът отчита ръстове за втори пореден ден, а завръщането на иранското "черно злато" изглежда ще се забави

11:23 | 07.12.21 г.

Петролът продължи тенденцията си към поскъпване и във вторник след 5-процентното увеличение на цената от предишния ден, след като опасенията за влиянието на новия омикрон вариант на коронавируса върху световното търсене се успокоиха, пише Ройтерс.

Фючърсите върху европейския сорт Брент поскъпват с 1,08 долара, или 1,48%, до 74,16 долара на барел, следвайки ръста от 4,6% в понеделник. Фючърсите върху американския суров петрол U.S. West Texas Intermediate (WTI) поскъпват до 70,64 долара на барел, което е ръст от 1,15 долара, или 1,65%, след 4,9% ръст от предишната сесия.

Миналата седмица настроенията на световните пазари бяха помрачени поради опасения, че ваксините може да са по-малко ефективни срещу омикрон варианта на коронавируса. Това породи и страхове, че правителствата може отново да наложат ограничения, за да овладеят разпространението на вируса, което ще е удар за световния растеж и търсене на петрол.

Представител на здравните власти от Южна Африка обаче заяви миналия уикенд, че хората, заразени с омикрон, показват единствено слаби симптоми на заболяването. Освен това водещият експерт по инфекционни болести в САЩ Антъни Фаучи коментира пред CNN, че „не изглежда да има голяма степен на сериозност“ към момента. „Това намалява шансовете за възможно най-лош развой на събитията, за който пазарите на петрол се готвят през последните няколко седмици“, посочват анализатори на  ANZ в своя бележка.

Друг знак за увереността относно търсенето на петрол е ходът на най-големия износител на „черно злато“ Саудитска Арабия. Държавното Saudi Aramco вдигна цените на петрола за клиентите си от Азия и САЩ.

Вносът на петрол в най-големия вносител Китай също се възстанови през ноември. В същото време анкета на Ройтерс показа, че миналата седмица запазите на суровината в САЩ вероятно намаляват за втора поредна седмица.

Освен това влияние върху цените оказа и забавянето в завръщането на иранския петрол. Косвените преговори между САЩ и Иран около ядрената сделка удариха на камък. Германия призова Иран да даде по-реалистични предложения по ядрената си програма.

"Въпреки че преговорите може да се окажат успешни, когато продължат по-късно тази седмица, може би е редно пазарите да помислят за по-дълго отлагане на иранския износ“, посочва анализаторът на суровини в Commonwealth Bank of Australia Вивек Дхар в своя бележка. „Това ще се отрази положително на цените и подкрепя плановете на ОПЕК+ да увеличи добива през 2022 г.“, казва още Дхар.

Същевременно Ирак също изрази позитивизъм за търсенето и за по-високи цени, докато световните петролни и газови ръководители предупреждават за недостатъчно инвестиции и за нуждата от изкопаеми горива въпреки целите за по-чиста енергия.

„Изглежда, че масовите разпродажби на петрол приключиха, след като цените от около 60 долара допринесоха за силна подкрепа, придружени от напомнянето, че пазарът ще продължи да бъде уязвим от някои недостатъци през следващите няколко години“, казва и анализаторът от OANDA Едуард Моя.

Към 10:15 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:43 | 08.09.22 г.
fallback