През май нидерландски съд нареди на Royal Dutch Shell да бъде по-амбициозна с мерките за борба с климата - след иск от екологични организации съдът в Хага постанови, че компанията трябва да намали емисиите си с 45% до края на 2030 година спрямо нивата от 2019 година.
Големите петролни компании, както и правителствата, бяха само началото и сега еколозите са готови да направят следващата крачка - към съдебни битки с финансовите институции и индивидуални членове на бордове на компании, пише CNBC.
COP26 е към своя край, но още няма никакви ясни индикации, дали преговорите ще доведат до споразумение, с което да бъдат посрещнати целите за забавяне на глобалното затопляне до 1,5°С до края на века.
Водихме успешни дела срещу държавите, коментира адвокатът Роджър Кокс от екологичната организация Milieudefensie, която е нидерландското поделение на "Приятели на Земята". Според него сега натискът трябва да бъде насочен към финансовите институции, които правят възможни проекти, използващи изкопаеми горива и емитиращи въглеродни емисии.
Под прицел ще бъдат дори и членове на управителните бордове на големите частни институции, които нарушават Парижкото споразумение - за еколозите те трябва да носят лична отговорност за действията на компаниите. Доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ) показа, че за да бъдат изпълнени целите, инвестициите в нови проекти за изкопаеми горива трябва да бъдат спрени.
Тези коментари бяха направени по време на събитие, което се провежда в рамките на климатичната конференция в Глазгоу.
Ще се видим в съда
Едва ли има някой, който да иска да участва в съдебни дела, затова и еколозите настояват, че увеличаващ се натиск може да доведе до успешни мерки в подкрепа на климата и енергийния преход.
Според доклад на коалиция от неправителствени организации в последните 5 години, тоест след подписването на Парижкото споразумение, 60 големи банки са отпуснали 3,8 трилиона долара за различни проекти, които са свързани с изкопаеми горива. "Мръсната" дузина се оглавява от JP Morgan с 317 млрд. долара, инвестирани в подобни проекти. Следват Citi (238 млрд. долара) и Wells Fargo (223 млрд. долара).
Авторите на доклада посочват, че с тези действия банките предизвикват "климатичен хаос".
Изгарянето на изкопаемите горива е най-големият замърсител с въглероден диоксид. Учените по света отдавна предупреждават, че за да бъдат изпълнени климатичните цели, емисиите въглероден диоксид трябва да бъдат ограничени възможно най-скоро.