Петролът отново поскъпва, продължавайки възходящата серия от последните няколко сесии, подкрепен от данните за петролните запаси на САЩ, които неочаквано се свиват през миналата седмица, съобщава Ройтерс.
Цената на международния бенчмарк Брент нараства с 0,61% до 85,30 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 0,29 на сто до 84,39 долара за барел.
Средната цена на кошницата на ОПЕК отчита ръст от 2,78 на сто до 82,34 долара за барел.
Сортът Дубай поскъпва с 0,84 на сто до 81,62 долара за барел.
Стойността на мексиканската петролна кошница нараства с 1,27% до 76,63 долара за барел.
Във вторник Брент и WTI приключиха търговията в Азия, достигайки най-високите си стойности от 26 октомври, подкрепени от затягането на световните петролни запаси през последните няколко месеца, като последните данни на Американския петролен институт (API) затвърждават мнението, че доставките остават ограничени.
Според информацията на API американските петролни запаси се понижават с 2,5 млн. барела през седмицата, приключила на 5 ноември, опровергавайки прогнозите на анализаторите в анкета на Ройтерс за ръст от 2,1 млн. барела.
„Доставките са ограничени, тъй като ОПЕК се придържа към своите методи“, коментира Автар Санду, анализатор във Phillip Futures, визирайки неотдавнашното споразумение между Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известно с общото название ОПЕК+, за поддържане на ръст на производството от 400 хил. барела на ден.
Ръстът при пътуванията със самолет също подкрепя търсенето на петрол, добавя Санду.
Пазарът очаква седмичните данни за запасите в САЩ на Администрацията за енергийна информация (EIA) в сряда, които могат да затвърдят възходящия тренд или да обърнат посоката на цените.
В подкрепа на твърдението, че пазарът остава затегнат, главният изпълнителен директор на трейдърската компания Vitol Group Ръсел Харди заяви, че търсенето на петрол се е възстановило до нивата отпреди пандемията и че през първото тримесечие на 2022 г. търсенето може да надхвърли нивата на 2019 г.
„Възможността за скок до 100 долара за барел очевидно е налице“, изтъква Харди.
*Информацията е актуална към 09:15 ч. българско време.