Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОЕА) може би са по-устойчиви на волатилността на петролните пазари, отколкото очакваме, пише в анализ CNBC. Секторите, които не са свързани с петрола, на двете страни записват серия от месечни ръстове.
Бизнес активността в секторите, които не зависят от петрола на ОАЕ, отбелязва 14 пореден месец с ръст, като през октомври темпът се ускорява да 2 ½-годишен връх. За Саудитска Арабия ръстът е най-бърз от края на 2017 година насам.
Това е позитивен знак, че държавите, чието развитие зависи от петрола, могат да устоят на нестабилните цени на суровината, макар и сега пазарната ситуация да е благоприятна, защото петролът се търгува на седемгодишен връх. Моделът, при който правителствените средства са източник на растеж, може да остане в миналото, коментират анализатори. В момента корпоративната активнос се увеличава.
Държавите в Близкия изток записват съживяване на икономиката, не без подкрепата на високите цени на петрола. Но ръстът на индустрии, които не са свързани със суровината, също допринасят за това възстановяване. Става въпрос за сектори като финансови услуги, например, които успяха да устоят на пандемията от коронавируса, пише в анализ на PwC за региона.
В него е отчетено още, че вътрешното потребление и ангажиментите на правителството с мащабни проекти са в основаната на икономическият ръст на Саудитска Арабия.
За икономическото съживяване на Саудитска Арабия и ОАЕ допринасят още падането на ограниченията за пътуване, възстановяването на туризма и успешните кампании по ваксиниране в двете страни.
PMI индексът на Саудитска Арабия достигна ниво от 58,6 пункта през септември, но след това се сви до 57,7 пункта, което показва, че възстановяването все още е крехко, отбелязва още CNBC. Но все пак нивата си остават над 50, което е знак за икономическа експанзия.
В ОАЕ тенденцията е обратна - индексът се покачва до 55,7 пункта, след 53,3 през септември. Донякъде това се дължи на старта на изложението Expo 2020 в Дубай, забавено заради пандемията от коронавируса. Очакванията са през него да преминат над 20 млн. посетители в рамките на шестте месеца, в които се провежда.
Дубай отчита и все още крехък растеж на своя имотен сектор през последните месеци.
Катар пък записва рекордна стойност на своя PMI индекс през октомври - 62,2 пункта, спрямо 60,6 пункта в предходния месец. Рекордните цени на газа и разхлабването на ограниченията, свързани с COVID са в основата на този икономически бум на малката държава.
И все пак - въпреки всички позитивни сигнали, петролът все още царства в Близкия изток. От началото на годината сортът Brent е поскъпнал с 60 нас то, което поставя региона в повече от добро положение.