"Има забавяния в доставките, но това което реално се случи, беше, че бяха пуснати неточни статии в неособено рентабилни медии в България, които създадоха паника и усещане, че няма злато. Това се случва само в България – паника за злато няма в останалата част от света, има завишено търсене, което е коренно различно", посочи той.
Атанасов обясни, че слуховете са довели до нерационален страх в инвеститорите и изкупуване на складовите наличности, и предупреди, че с подобни действия хората рискуват да изгубят парите си.
"Малките инвеститори купуват твърде големи за тях продукти, а големите започнаха да купуват неликвидни разфасовки... Няма да свърши златото в България и не трябва да се създава паника в обществото", категоричен е той.
Крум Атанасов поясни, че доставките в България са от различни рафинерии, монетни дворове и големи дилъри на инвестиционно злато.
"Спорадично е възможно да има проблеми с дадена рафинерия или монетен двор – повреда на машини, смяна на матрици, временна липса на злато – но това са процеси, които отнемат седмица и не са твърде големи за целия пазар", потвърди експертът.
По думите му, няма и голяма рязка промяна в цената на златото, която да доведе до паническо изкупуване. След връщането на доходността на десет годишните ДЦК на САЩ и Европа, златото направи корекция до 1675 долара за тройунция през април тази година и в момента е на ниво около 1800 долара.
„Основно значение за цената сега има инфлацията и нейното развитие – пазарите се интересуват повече от сигналите от Федералния резерв и Европейската централна банка, отколкото реалното повишение на цените на стоки и услуги“, коментира Атанасов.
Според него покачване на цената на златото може да се очаква, когато централните банки признаят за нежелателна инфлация и вдигнат лихвите, което няма да започне по-рано от 2023 г. При промяна на плана на Фед – при намаляване на стимулите, или при инфлация, която е прекалено видна, може да „надделее сантиментът на инвеститорите над този на централните банки".
„По-ранно от очакваното повишение на лихвите би бил добър сигнал за златото“, смята Атанасов.
Той отбеляза, че има голямо значение с колко, кога и на колко пъти ще се вдигнат лихвите, но заяви, че в момента е твърде рано да се прогнозира как точно това ще се отрази на златото.
Ще се задържи ли интересът към благородния метал като актив в продължаващата пандемия?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.