Петролът поевтинява, докато инвеститорите заемат изчаквателна позиция преди публикуването на данните на Американския петролен институт за запасите на САЩ, съобщава Bloomberg.
Цената на международния бенчмарк сорт Брент се понижава с 0,06% до 85,94 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняват с 0,17 на сто до 83,62 долара за барел.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни с общото название ОПЕК+, трябва да заседават следващата седмица, за да оценят политиката на производство. Русия очаква, че алиансът ще се съгласи да увеличи добива само с 400 хил. барела на ден на срещата на 4 ноември, както беше договорено по-рано, съобщи Ройтерс, цитирайки руския вицепремиер Александър Новак.
Коментарът на Новак е предшестван от изказването на енергийния министър на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман, който подчерта, че страните от картела ще запазят своя предпазлив подход.
Петролът се насочва към месечен ръст, с което ще оформи шестмесечна положителна серия, докато международното търсене се възстановява от пандемията, стимулирано допълнително от енергийната криза, която помрачава Северното полукълбо.
Трейдърите следят преговорите, които в крайна сметка могат да помогнат за съживяването на Иранското ядрено споразумение, което ще вдигне бариерите пред износа на петрол за Иран. В сряда в Брюксел трябва да се проведат дискусии между Техеран и Европейския съюз (ЕС), част от усилията за разчистване на пътя за по-широк дипломатически тласък.
За да облекчи недостига на енергия Южна Корея реши да намали временно таксите за горивата, включително за бензина и дизела, с 20%. По този начин Сеул се стреми да премахне част от ценовата тежест, която пада върху потребителите.