Цената на петрола продължава да върви нагоре и в понеделник, след като записа осмо поредно седмично увеличение миналата седмица. Пазарът се готви и за ново засилено търсене с началото на отоплителния сезон.
Международният бенчмарк Брент поскъпва с 1% до 85,72 долара за барел.
От своя страна американският лек суров петрол се търгува с повишение от 1,3% до 82,78 долара за барел.
На този фон недостигът на природен газ и въглища от Азия до Европа увеличава търсенето на „черно злато“ за производство на ток. Това съвпада и с възстановяването на ключови икономики от пандемията, което на свой ред води до значително затягане на пазара, посочва Bloomberg.
Цената на петрола достигна до най-високото си равнище от октомври 2014 г. отчасти и заради проблемите с доставките на суровина от Мексиканския залив заради урагана „Айда“. Въпреки това търсенето в Азия на американски петрол расте заради поскъпването на други сортове, които се ценообразуват спрямо световния бенчмарк Брент.
„Суровият петрол сега е в напълно спекулативно рали и лудо купуван“ на фона на недостига на въглища и природен газ, коментира Вандана Хари, основателка на консултантската агенция Vanda Insights. По думите ѝ обичайните фактори за намаление на цената от страна на предлагането, като действия на ОПЕК+ или ръст на шистовото производство, за момента са изключени.
Енергийната криза допринесе за отслабването на втората по големина световна икономика – тази на Китай, през третото тримесечие. Недостигът на електричество през септември накара някои заводи да намалят темпа на работа или да затворят напълно. Спиранията на тока се отразиха и на преработката на суров петрол миналия месец – темпът на производство на рафинериите спадна до най-ниското си равнище от май 2020 г.
*Информацията е актуална към 9:15 ч.