fallback

Енергийната криза продължава да тласка цените на петрола нагоре*

От средата на август досега цената на WTI е нараснала с близо 30 на сто

09:39 | 11.10.21 г.

Петролните цени продължават да растат на фона на оформящата се глобална енергийна криза, която кара все повече страни да заменят природния газ с други видове изкопаеми горива като петрол или въглища, за да задоволят своите енергийни нужди, пише Bloomberg.

Цената на международния бенчмарк сорт Брент нараства с 1,63% до 83,73 долара за барел в понеделник.

Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 2,04% до 80,97 долара за барел.

Цените на въглищата и природния газ в Европа и Азия нарастват поради топящите се запаси преди зимата, предизвиквайки мащабно пренасочване към алтернативни ресурси като дизел и керосин.

петрол1

От средата на август досега цената на WTI е нараснала с близо 30 на сто заради задълбочаването на енергийната криза. Саудитската държавна петролна компания Saudi Aramco изчислява, че недостигът на природен газ вече е увеличил търсенето на петрол в глобален план с 500 хил. барела на ден, а американската банка Goldman Sachs дава оценка за още по-силен ръст в търсенето.

Опасенията за баланса на петролния пазар се увеличиха, след като американското енергийно министерство заяви, че не планира да използва стратегическите резерви на САЩ за покриване на търсенето.

Миналата седмица ОПЕК+ реши да увеличи дневния добив с 400 000 барела, въпреки че трейдърите и анализаторите очакваха по-голям ръст на фона на влошаващия се недостиг на енергийни ресурси.

петрол2

„Решението на ОПЕК да се въздържа от по-голямо от планираното увеличение на производството вероятно ще доведе до затягане на пазара през четвъртото тримесечие“, коментира Даниел Хайнс, старши стратег в Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Има вероятност обаче признаците на забавяне на глобалния икономически растеж да облекчат част от натиска върху търсенето на суров петрол. Goldman намали прогнозите си за икономиката на САЩ за тази и следващата година, позовавайки се на забавеното възстановяване на потребителските разходи. Банката отбелязва в свой коментар, че сега очаква 4-процентен ръст през 2022 г., в сравнение с предишната оценка от 4,4%.

Енергийните кризи в Китай и Индия също могат да доведат до забавяне на възстановяването в Азия.

Междувременно Иран заяви през уикенда, че планира да предложи петролен и газов кондензат на „всеки инвеститор“ в замяна или на стоки, или на капиталови инвестиции в енергийния сектор на Ислямската република.

* Информацията е актуална към 09:20 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:02 | 14.09.22 г.
fallback