Перспективата широкият петролен алианс ОПЕК+ да увеличи доставките не успява да пренасочи цените на петрола, които отново растат на фона на глобалната енергийна криза, съобщава Ройтерс.
Цената на европейския сорт Брент отчита ръст от 0,15% до 78,43 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 0,11% до 75,11 долара за барел.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници (ОПЕК+) могат да увеличат производството, съответно и доставките, по-бързо от първоначално планираното, твърдят запознати с дискусиите източници. Подобно решение може да бъде взето на срещата на ОПЕК+ в понеделник (4 октомври). Детайлите около споразумението засега не са известни. Преди това се твърдеше, че засега организацията запазва плановете си - квотите да бъдат увеличени с общо 400 хил. барела на ден от ноември.
„Има шанс те да увеличат допълнително добива, като се има предвид колко високи са цените“, споделя Хауи Лий, икономист в сингапурската банка OCBC. "Когато за последен път видяхме цена от 80 долара, предлагането беше значително повече от това, което виждаме в момента, и мисля, че светът би могъл да се справи с допълнителните барели предвид глобалната енергийна криза", добавя Лий.
В същото време анализатори от ANZ Research споделят, че предстоящата среща на ОПЕК+ ще бъде от решаващо значение за посоката на петролните цени през следващата седмица.
„Увеличението на производството над 400 хил. барела на ден ще доведе до краткосрочно облекчение“, пишат те в бележка до клиенти.
В САЩ опасенията на администрацията на президента Джо Байдън относно високите цени на петрола бяха на дневен ред на среща между съветника по националната сигурност Джейк Съливан и престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман по-рано тази седмица.
Тъй като цените на природния газ продължават да нарастват в световен мащаб, производителите на електроенергия се пренасочват към мазут или дизел, с което рязко се повишават цените на петрола.
„Това предполага, че през следващите месеци трябва да станем свидетели на силно търсене на петрол, което означава по-стегнат от очакваното петролен пазар до края на годината“, посочват в бележка анализатори от ING.
*Информацията е актуална към 09:22 ч. българско време.