Цената на петрола претърпя много сериозно понижение в последния един месец - 20% спад само в рамките на 30 дни. Основните фактори, които причиниха удара върху "черното злато", са три. Това коментира Борис Петров, собственик на FXTrading и финансов анализатор в Admiral Markets, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Първият и най-основен са страховете, които делта вариантът на COVID-19 предизвиква. Неговото разпространение е непрогнозируемо и не се знае къде и колко силно ще удари. Вторият фактор е слабият икономически растеж, който се очаква. Надеждите за възраждане и икономически подем, които имаше за следващите тримесечия на 2021 г., очевидно няма да се оправдаят. Третият фактор от този порочен триумвират е постоянното поскъпване на долара. Съвкупната сила на тези три фактора притискат цената на петрола надолу, поясни Петров.
"Основният фактор е делта вариантът на коронавируса. Страховете от нов локдаун в различните страни са основната причина цената на петрола стремглаво да пада. При първите локдауни за първи път в историята видяхме негативни цени на петрола и това само преди година и три месеца”, каза той.
Към момента петролът бележи ръст в цените и при двата си основни сорта от 3%. Борис Петров обаче смята, че покачването е само временно. Причината е, че в момента е последната част на силния период на годишния цикъл, който наблюдаваме с горивата. Традиционно в есенно-зимния период цените на петрола падат. Въпреки това в средносрочен и дългосрочен план експертът предвижда сериозно покачване, като дори прогнозира рекордно високи цени на дериватите през 2022 г. Това може да окаже неблагоприятен ефект върху останалите пазари и не е много желателно да се случва.
Експертът предвижда, че след като премине есенно-зимният период на 2021 г., цените ще се покачат изключително много, което ще бъде породено главно от политиката на Байдън и на Европейския съюз за зелена енергия. Добиването на петрол на територията на ЕС ще бъде силно ограничено, което ще наложи силно търсене за внос. За сметка на това интересите на OПЕК са такива, че за тях ще бъде най-изгодно да държи цените възможно най-високи.
“Международната енергийна агенция и OПЕК прогнозират, че ще има много силно търсене на петрол до 2026 г. Да не говорим, че запасите са ограничени. Като цяло фундаментът за покачване на цените на петрола е изключително силен и това е проблем”, смята анализаторът.
Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.