Петролни нации направиха изненадващи заявки за разработване на находища на фона целите за намаляване на въглеродните емисии и ограничаването на използването на изкопаемите горива, пише Ройтерс.
По време на конференция в Тексас представители на Бразилия, Гана, Гвиана и Суринам съобщиха за големи находки на петрол и природен газ и коментираха, че те биха дали съществен тласък на икономиката им, ако успеят да реализират суровините на пазара.
Тези заявки бяха в ярък контраст с целите на повечето правителства за нулеви въглеродни емисии до 2050 година, посочва още агенцията.
Традиционно на петролната конференция в Хюстън се дискутират проекти за дълбоководен добив на петрол, но тази година фокусът е върху чистата енергетика и нуждата от спешното намаляване на емисиите. Представени са технологии за намаляване на емисиите, за производството на зелен водород и т.н.
"Милиони хора са без достъп до електричество в Африка", контрира обаче енергийният министър на Гана Матю Опоку Премпех и коментира, че енергийният преход не трябва да означава, че енергийните ресурси ще останат неоползотворени.
Според вицепрезидента на Гвиана Бхарат Джагдео страната има достатъчно гори, които да абсорбират емисиите от използването на петрола или природния газ. Страната тепърва започва да експлоатира своите находища. Джагдео е категоричен, че е "абсолютно нечестно" да се изостави неизползван този петрол.
Представителите на петролната индустрия коментираха, че новите находки на петрол, включително и в Мексиканския залив, могат да бъдат разработвани с по-малко емисии благодарение на новите технологии. Дори и с ръста на производството на соларните и вятърните централи и използването на повече водород изкопаемите горива ще имат своята роля още известно време, допълват анализаторите.