Горещото лято и празните газохранилища в световен мащаб обещават нов рекорд на цената на природния газ през зимата, пише Ройтерс. През последните месеци цената на суровината в нидерландските газови хъбове е повиши с 80%, докато цената на втечнения газ в Азия достига най-високото си ниво от последните 11 години за този момент от годината.
На много места по света газовите хранилища ще останат празни заради високото потребление през летните горещини и ако зимата е студена - цената лесно ще премине исторически върхове, каквито вече видяхме през миналия отоплителен сезон.
В момента средната цена на втечнения газ в Азия с доставка през декември е на ниво около 17,65 долара за милион британски термални единици, а през януари 2022 година - 17,80 долара. За сравнение, през декември 2020 година цената беше 11,50 долара за милион британски термални единици и 17 долара през януари 2021 година.
В Азия се намират два от най-големите потребители на втечнен газ - Япония и Китай. От началото на годината двете страни са внесли общо 18 млн. тона газ, което е повече спрямо цялата 2020 г. Причината на първо място са високите температури през лятото, както и зелените амбиции във водещите азиатски икономики.
В момента Япония повишава покупките на газ, за да отговори на увеличеното търсене на енергия, свързано и с провеждането на Летните олимпийски игри, а в Китай освен за покриване на търсенето, започват и ударно да зареждат газохранилищата.
Само за месец цената на газа в нидерланските газохранилища, които са референтни за цената на газа в България, се повиши с 32%. Причината са летните ремонтни програми, които ограничават доставките на газ от Норвегия, както и липсата на втечнен газ, насочен главно към Азия, където цената е по-висока.
Зимата в Европа вероятно ще започне с около 50-60% запълнен капацитет на хранилащата, спрямо 80% през миналия отоплителен сезон. Допълнителен риск за доставките на Стария континент носи и отказът на "Газпром" да участва в търгове за разпределение на допълнителен капацитет, организирани от Украйна и Полша.
Според S&P Global Platt момента единствено Русия има възможност да покрие увеличените нужди на Европа от газ през зимата, ако Азия отново привлече втечнения газ от САЩ. За целта обаче трябва да има и повече възможности за износ, за които Москва реално не играе.