Въпреки новите екологични цели 432 нови въглищни мини с общ капацитет на добива от 2,28 млрд. тона годишно ще бъдат разработени в света през следващите години. Информацията е от проучване на американския тръст Global Energy Monitor.
В момента се разработват мини с планиран годишен добив от малко над 600 млн. тона, а за останалите 1,6 млрд. тона плановета са все още на хартия.
Основно тези нови мини ще бъдат разработени в Китай, Австралия, Индия и Русия. Само в Китай от новите мини ще се добиват по 452 млн. тона годишно.
Минните компании планират да повишат добивите си с 30% спрямо нивата от 2019 година до 2030 година на фона на призивите на Международната агенция за енергетика (МАЕ) за по-активни усилия за намаляването на емисиите, е изводът на Global Energy Monitor.
В доклада на организацията е написано, че за да бъде постигната целта от недопускане на повишаване на температурата с повече от 1,5°С през това столетие, минните компании трябва да съкращават добивите си с 11% всяка година до 2030 г.
В периода 2015-2019 г. работата на въглищните мини се свива в САЩ (-21%), както и в ЕС, заедно с Великобритания (-25%), показват още изчисленията на Global Energy Monitor. В същия период добивите на мините в Индонезия се повишава с 33%, а в Русия - с 17 на сто.
От данните на организацията се вижда, че основната част от въглищата в световен мащаб се използват от топлоцентралите (около 71%), като в Северна Америка тенденцията е обратна - 70% се използват от промишлеността - основно за металургията.