fallback

Очакванията за силно търсене оскъпяват петрола

Дори ако Иран се върне на петролните пазари, през четвъртото тримесечие търсенето ще надхвърля предлагането с 950 хил. барела на ден

08:01 | 31.05.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола се повишиха в началото на азиатската търговия в понеделник, подкрепени от силно изразената перспектива за растеж на търсенето на суровината през следващото тримесечие, докато инвеститорите очакват срещата на ОПЕК+ тази седмица, за да получат насоки за предлагането, предава Ройтерс. 

Фючърсите върху суровия сорт Брент с доставка август се повишиха с 44 цента, или 0,6%, до 69,16 долара за барел до 7 часа българско време, след като в петък се установиха на най-високата си цена от две години. Американският суров петрол с доставка за юли се котира на цена от 66,78 долара за барел, което е повишение с 46 цента, или 0,7%.

И двата сорта са напът към втори пореден месечен ръст, тъй като анализаторите очакват растежът на търсенето на петрол да надмине предлагането въпреки възможното завръщане на пазарите на иранския износ на суров петрол и кондензат. Причината е и силното възстановяване на икономиките и търсенето въпреки завръщането на вируса в Азия. Американските запаси от бензин са намалели, а  потреблението се е увеличило преди почивния ден за Деня на паметта, който традиционно дава началото на летния сезон и пиковите нужди от гориво.

От април Иран води преговори със световните сили, които работят по стъпки, които Техеран и Вашингтон трябва да предприемат по отношение на санкциите и ядрените дейности, за да се възстанови напълно атомната сделка, сключена през 2015 г.  

Сега Иран и световните сили възобновиха дискусиите, заяви руският посланик в Обединените нации във Виена, добавяйки, че сред участващите държави има разбиране, че „настоящият кръг на преговори трябва да бъде окончателен“.

„Предвиждаме, че търсенето ще надхвърля предлагането с порядъка на 650 000 барела на ден през третото и с 950 хил. барела на ден през четвъртото тримесечие", казват пред Ройтерс анализатори от ANZ и добавят, че това изчисление включва увеличение с 500 000 барела на ден, дължащо се на Иран.

„Най-добрият начин на действие за алианса (ОПЕК) утре може да бъде да останат на равномерно ниво на производство, като запазят текущите темпове на намаляване“, казва пред Bloomberg Вандана Хари, основател на петролната консултантска компания Vanda Insights. „Последните вълни, задвижвани от вирусните варианти, и бавният темп на ваксинации предполагат, че ще имаме много постепенен изход от пандемията през втората половина на годината“.

Когато ОПЕК+ се срещне във вторник, инвеститорите ще търсят всякакви улики за следващия етап от политиката на групата за предлагане на фона на нарастващите очаквания за ускоряване на търсенето до края на годината. Що се отнася до юли 20 от общо 24 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg, прогнозират, че алиансът ще ратифицира планираното увеличение от 840 000 барела на ден.

Междувременно измерението на производствената активност в Китай не беше много променено през май, тъй като покачващите се цени на суровините оказаха натиск върху по-малките фабрики, което предполага, че инерцията за възстановяване на икономиката засега може да е достигнала своя връх. Индийските данни по-късно в понеделник се очаква да покажат, че брутния вътрешен продукт на страната през първото тримесечие е отчел лек ръст на годишна база. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:29 | 14.09.22 г.
fallback