fallback

Перпективата за завръщане на Иран на петролните пазари притиска цените

Очакването за повече доставки от ислямската република уби инерцията на пазара, според анализатор

10:54 | 22.05.21 г.

Петролът претърпя най-лошата си седмица от поне месец заради потенциалната сделка, която може да отмени санкциите на САЩ срещу иранския петролен сектор, съобщава Bloomberg.

Фючърсите на лекия американски суров петрол поскъпнаха най-силно от средата на април в петък, като отразяват по-широкото пазарно рали през деня. Петролният пазар обаче не можа да се отърси от призрака на милионите барели ирански петрол, които се очаква скоро да се върнат на пазара, заради което фючърсите на сорта Брент в Лондон отчетоха най-големия си седмичен спад от март насам.

Лекият американски суров петрол приключи търговият в петък с ръст от 1,64 долара до 63,58 долара за барел. За седмицата обаче бенчмаркът регистрира спад от 2,7% - най-големият от началото на април.

Сортът Брент добави 1,33 долара до 66,44 долара за барел, като изгуби 3,3% за седмицата – най-силен спад от март насам.

Президентът на Иран Хасан Рухани тази седмица заяви, че световните сили са приели, че големите санкции ще бъдат отменени като част от всяка ядрена сделка.

„Има загриженост за допълнителните количества, които могат да дойдат от Иран“, коментира Джон Килдъф, партньор в Again Capital LLC. „Тъй като пазарът се изправяше на крака, перспективата за повече ирански доставки уби инерцията“, допълва той.

петрол

Някои от най-оптимистичните анализатори смятат, че Иран може да се върне към производството отпреди санкциите от почти 4 млн. барела дневно само за три месеца. Производството на ирански нефт е било около 2,4 млн. барела дневно миналия месец, според изчисления на Bloomberg.

Ключът към това дали потенциалното нарастване на иранското производство нарушава свиването на световните запаси е колко рано страната отново ще навлезе на петролния пазар, коментира в бележка Майкъл Хсуе, анализатор в Deutsche Bank. Дефицитът през третото тримесечие е само 1,2 млн. барела на ден, но пазарът е по-добре подготвен да се справи с допълнителните доставки през следващите месеци.

„Графикът за увеличаване ще бъде предимно въпрос на политика и преговори“, тъй като доставките на Иран „могат да бъдат пуснати на пазара преди реално увеличение на производството“, посочва Хсуе.

Петролът попадна под влиянието и на по-широките разпродажби на пазарите на суровини и акции заради опасенията за инфлацията, спекулациите, че Федералният резерв на САЩ скоро ще започне да оттегля стимулите, както и предупреждението на Китай за мерките за охлаждане на скока на цените.

Коронавирусът продължава да притиска някои от най-големите потребители на петрол и горива. Най-голямата рафинерия в Индия например отмени търга за закупуване на суровина от Близкия изток.

Преди прилагането на санкциите Иран добиваше около 3,8 млн. барела суров петрол на ден. Само продукцията на Ирак и Саудитска Арабия надвишават това в рамките на ОПЕК. Все пак Citigroup Inc. оценява, че общото глобално търсене е достатъчно силно, за да поеме допълнително предлагане, включително от Иран, и че цените ще продължат да се покачват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:25 | 13.09.22 г.
fallback