fallback

МАЕ занижи очакванията си за потреблението на петрол през 2021 г.

Агенцията се опасява от влошаването на кризата в Индия, но като цяло е позитивно настроена, че пандемията ще бъде овладяна чрез кампанията по ваксиниране

20:20 | 12.05.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Потреблението на петрол през тази година ще бъде по-малко от очакваното, пише Международната агенция по енергетика (МАЕ) в своя месечен анализ на пазара. Причината е влошаването на здравната криза в Индия, както и по-слабото търсене на петрол в САЩ и Европа.

През тази година потреблението на петрол в световен мащаб ще се повиши с 5,4 млн. барела на ден, което с 270 хил. барела под прогнозата в предходния доклад.

МАЕ засега не променя очакванията си за втората половина на 2021 година на базата на прогнозата, че кампанията по ваксиниране срещу коронавируса ще продължи и пандемията вече ще бъде под контрол.

Така потреблението на петрол към края на 2021 година ще бъде 99,6 млн. барела на ден, спрямо 93,1 млн. през първото тримесечие на годината.

Доставките на петрол се увеличават с 330 хил. барела на ден до 93,4 млн. барела дневно през април. Очакванията са за допълнителен ръст и през май, след като ОПЕК+ анонсира, че започват да разхлабват ограниченията пред добивите. На тази база от МАЕ посочват, че доставките на петрол ще се увеличат с 3,8 млн. барела на ден в периода между април и декември 2021 година.

Така добивът на петрол през тази година ще запише ръст от 1,4 млн. барела на ден. За сравнение през 2020 година дневните добиви намаляха с 6,6 млн. барела.

Цената на петрола на световните пазари расте през април и тенденцията вероятно ще продължи и през май, подкрепена от силни икономически фактори, опасения за доставките и въпреки растящият брой заболели от коронавируса в някои региони. Между 5 април и 10 май цената на петрола се повиши с над 7 долара и сортът Брент се търгува за почти 69 долара за барел, а американският WTI - за малко над 65 долара за барел.

На пазарите има свръх предлагане през май, но резервите ще намалеят през юни, дори и при увеличаване на доставките, прогнозира още МАЕ. През април ОПЕК+ реши да увеличи добивите с над 2 млн. барела на ден в периода между май и юли, като включи и 1 млн. барела, които Саудитска Арабия съкрати на доброволен принцип през февруари.

МАЕ очаква петролният картел да облекчи още рестрикциите върху добива  на срещата си на 1 юни. Може да се очаква и повторната поява на иранския петрол на пазарите, ако разговорите около ядрената сделка на страната постигнат резултат.

Случващото се на петролните пазари можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:13 | 14.09.22 г.
fallback