Комунистическата опозиция в Чили се опитва да прокара закон, с който драстично да се вдигнат концесионните такси на минните компании, коментира в своя профил във Facebook екологичният експерт Боян Рашев. Това се случва във времена на високи цени на металите и ще засегне добива на мед и литий - металите, които стоят в основата на енергийния преход.
Експертът посочва, че предложението е одобрено от комисия в Конгреса на страната. Мотивът на промяната е "обществото" да получи по-голямо парче от пицата, която иначе "чуждите инвеститори отнасят".
"Ако това бъде прието, инвестициите на глобалните компании в сектора там ще бъдат силно ограничени", прогнозира Рашев в своя коментар. За него това е пример за т. нар. "политически риск", който се явява основна пречка пред развитието на добива в голяма част от света.
Чили е "нещо като Саудитска Арабия х 3 за медта и лития". В страната се намират над 30% от световните запаси на мед и над 50% от запасите на литий, а промяната ще повиши сериозно цените им. Повишаването на концесионните такси може да доведе до недостиг на металите, което реално ще спре процесите на бързата електрификация в икономическите сектори, посочва още Рашев.
Положението е подобно и в много други страни, които силно зависят от приходите от добива на метали - навсякъде правителствата се опитват да получат по-голям дял от печалбите във времена на високи цени. Тази теза ни е болезнено позната и от тук.
Парадоксалното е, че по този начин политиците се превръщат в най-високата бариера пред осъществяването на собствените си обещания и политики за "зелено бъдеще", коментира още Рашев. Точно това обаче може да се очаква, когато се опитват да задоволят едновременно желанията на бедните за повече безплатен обяд и утопиите на богатите за "прекрасен нов зелен свят".
"Просто червен комунизъм и зелен комунизъм се сблъскват челно..."