Цените на петрола се понижават в понеделник, след като катастрофалната втора вълна от коронавируса в Индия прекъсна възстановяването на търсенето на петрол там. Това компенсира оптимизма за силното възстановяване на търсенето в развитите страни и Китай през втората половина на годината.
Фючърсите на сорта брент за юли поевтиняват с 5 цента, или 0,2%, до 66,61 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол пада с 10 цента, или 0,2%, до 63,48 долара за барел, предава Ройтерс.
Наложените ограничения в Индия, насочени към предотвратяване разпространението на вируса, водят до спад на продажбите на горива в третия по големина потребител в света през април, показват предварителните данни. „Общото търсене на гориво намалява с около 7% от нивото преди COVID от април 2019 г.“, коментира А.К. Сингх, ръководител маркетинг в рафинерията Bharat Petroleum Corp.
Анализаторите очакват още по-рязък спад на търсенето на транспортни горива в Индия през май заради въведените по-строги ограничения.
"Като се има предвид, че все още изглежда, че COVID-19 в Индия не е достигнал връхната си точка, очакваме да видим допълнителен спад н търсенето на гориво през май", казват анализаторите на ING в бележка.
В неделя водеща индийска индустриална организация призова властите да ограничат икономическата активност, тъй като системата на здравеопазване е претоварена от спираловидните инфекции. В световен мащаб обаче разгръщането на ваксинацията се очаква да подкрепи търсенето, особено по време на пиковия сезон на пътуванията. Това накара анализаторите да увеличат прогнозите си за цените на петрола сорт брент за пети пореден месец, според проучване на Ройтерс.
Проучването на 49 участници прогнозира, че сортът Брент ще достигне средно 64,17 долара за барел през 2021 г. в сравнение с консенсусната прогноза от миналия месец за 63,12 долара и средното ниво от 62,30 долара за бенчмарка досега тази година.
Що се отнася до предлагането, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е изпомпала 25,17 милиона барела на ден през април, което е 100 000 барела повече от март, тъй като Иран и други производители увеличават добивите. Производството на ОПЕК нараства всеки месец от юни 2020 г. с изключение на февруари.