Цените на петрола остават стабилни на фона на перспективите за по-силен световен икономически растеж, като получиха тласък от продължаващите ваксинации и данните, че запасите на суров петрол в най-големия потребител на горива в света – САЩ, са се понижили, съобщи Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент повишават цената си с 0,02% до 62,75 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) покъпват с 0,07% до 59,37 долара за барел.
„Оптимизмът по отношение на световните икономически перспективи повдигна настроенията на пазара на суров петрол“, пишат анализатори от ANZ в свой коментар.
Цените бяха подкрепени и от данните за разкритите работни места в САЩ, които достигнаха двугодишен връх през февруари, тъй като наемането на нови служители се ускорява.
По-рано станаха ясни и данните за активността в сферата на услугите в САЩ, която е достигнала рекордно високо ниво през март, а секторът на услугите в Китай показа най-рязкото увеличение на продажбите от три месеца насам.
Международният валутен фонд заяви във вторник, че безпрецедентните публични разходи за борба с COVID-19, предимно от САЩ, ще доведат до глобален растеж до 6% тази година, процент, невиждан от 70-те години на миналия век.
Оптимизмът за по-мащабното разпространение на ваксините също повиши цените, като президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че до 19 април всички американски граждани ще имат достъп до ваксина.
В същото време запасите от суров петрол в САЩ са намалели през последната седмица, докато запасите от гориво са се увеличили, според три пазарни източника, позоваващи се на изследване на Американския петролен институт (API) преди излизането на данните от правителството по-късно днес.
Запасите на суровини са се свили с 2,6 милиона барела през седмицата, приключила на 2 април, съобщиха източниците, позовавайки се на данните от API. Анализаторите прогнозираха спад от едва 1,4 милиона барела.
Производството на петрол в САЩ се очаква да се понижи с 270 хил. барела на ден през 2021 г. до 11,04 милиона барела на ден, заявиха във вторник от Администрацията за енергийна информация (EIA). Това представлява по-рязък спад от предишната месечна прогноза за понижение от 160 хил. барела на ден.
Във вторник Иран и световните сили проведоха „конструктивни“ разговори и се споразумяха да сформират работни групи, които да обсъдят потенциално съживяване на ядреното споразумение от 2015 г., което може да доведе до вдигане на санкциите на Вашингтон срещу иранския енергиен сектор и увеличаване на доставките на петрол.
* Информацията е актуална към 09:24 часа българско време