fallback

Shell за първи път разкри печалбата на своето трейдърско звено

Печалбата на отдела надминава тази на най-големия независим петролен трейдър в света - Vitol Group

20:53 | 12.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Англо-нидерландската енергийна компания Royal Dutch Shell Plc. за първи път разкри рентабилността на своето трейдърско звено, съобщава Bloomberg. Печалбата на отдела, който оперира с петролни фючърси и спот цени, почти се е удвоила до 2,6 млрд. долара през 2020 г.

Мащабът на този резултат очертава голямото значение на трейдърското звено за петролната търговия на Shell през годината, в която слабото търсене и ниските петролни цени помрачиха други аспекти на бизнеса на компанията.

Shell се възползва от голямата ценова волатилност, която ѝ позволи да спечели пари, като складира запаси по време на пазарните спадове, изчаквайки по-добри цени, за да продава на печалба. 

Печалбата на компанията от петролната търговия през 2020 г. засенчва най-добрия резултат, отчетен от Vitol Group, най-големият независим трейдър в света, който успява да реализира 2,3 млрд. долара печалба през 2019 г.

Vitol все още не е разкрила своите резултати от търговията с петрол за 2020 г.

В своя годишен финансов отчет Shell разкрива само печалбата от петролната търговия без да дава подробности по отношение на търговията с електроенергия и природен газ.

„Трейдърските операции се отхвърлят от пазара като неустойчиви“ и не добавят „съществена“ премиер към оценката на компанията, посочват от Sanford C. Bernstein. Разкриването на рентабилността обаче показва „създаване на реална стойност, която ще се прехвърли върху възобновяемата енергия“.

Ползите от петролната търговия за BP

Конкурентът BP Plc. разкри още през миналата година печалбата на трейдърския си отдел, като главният изпълнителен директор на британския енергиен гигант Бърнард Луни посочи, че търгуването ма петрол обикновено увеличава възвръщаемостта с 2 процентни пункта, което предполага, че корпоративните трейдъри постигат годишна печалба в размер на 2,5 млрд. долара.

BP също се стреми да премине изцяло към възобновяеми енергийни източници като същевременно ограничава постепенно производството на петрол.

Shell и BP са най-известни със своите петролни и газови операции, но те са и едни от най-големите търговци на суровини в света. Двете компании разменят над 20 млн. барела петрол и петролни продукти на ден, много повече от количествата, които те самите произвеждат.

През второто тримесечие на миналата година, когато балансите на компаниите от Big Oil (групата на най-големите публични производители на петрол в света – бел. ред.) бяха силно засегнати от въздействието на коронавируса върху цените на петрола, техните трейдърски звена успяха да ги спасят от загуба.

И все пак пазарните оценки на европейските петролни компании остават в застой, като инвеститорите не се престрашават да залагат на тях заради липсата на напредък в стратегиите им по отношение на климата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:49 | 09.09.22 г.
fallback