fallback

Петролът поевтинява въпреки оптимизма за икономическо възстановяване*

По-силният долар и отслабването на страховете от прекъсване на доставките от Саудитска Арабия ограничиха ценовите увеличения

10:04 | 09.03.21 г.

Цените на петрола обърнаха посоката и поеха надолу след сутрешното покачване в очакване на възстановяването на световната икономика, след като американският Сенат одобри законопроект за стимулиране на стойност 1,9 трилиона долара. Цената на "черното злато" получи подкрепа, но за кратко, и от очакваното намаляване на запасите от суров петрол в САЩ, най-големия потребител на горива в света, съобщава Ройтерс.

Но по-силният долар и отслабването на страховете от прекъсване на доставките от Саудитска Арабия след атака срещу нейни петролни съоръжения ограничиха ценовите увеличения.

Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,75% до 67,72 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 0,81% до 64,52 долара.*

„Фундаменталните данни остават невероятно подкрепящи, особено когато Саудитска Арабия има пълен контрол за провеждане на строга петролна политика“, заяви в коментар Стивън Инес, главен стратег на глобалните пазари в Axi.

В понеделник цените на суровия петрол Брент се повишиха над 70 долара за барел, след като силите на хутите в Йемен изстреляха дронове и ракети в сърцето на саудитската петролна индустрия, включително съоръжението на Saudi Aramco в Рас Танура, което е жизненоважно за износа на петрол.

Атаките се случиха, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и техните съюзници производители на петрол, известни като ОПЕК +, се договориха миналата седмица за придържане към съкращаването на производството въпреки нарастващите цени на суровия петрол.

Междувременно фокусът на инвеститорите остава върху перспективите за глобално икономическо възстановяване.

Американският министър на финансите Джанет Йелън заяви в понеделник, че пакетът от помощи за коронавируса от 1,9 трилиона долара на президента Джо Байдън ще осигури достатъчно ресурси за подхранване на „много силно“ икономическо възстановяване на САЩ. След Сената предстои и Камарата на представителите да приеме пакета, за да стане закон.

Запасите от суров петрол и рафинирани продукти в САЩ вероятно са намалели миналата седмица, като запасите от дестилати намаляват за пета поредна седмица, показа предварителната анкета на Ройтерс в понеделник.

*Информацията е актуална към 09:39 часа българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:50 | 05.09.22 г.
fallback