Цените на петрола продължават възходящата си тенденция и във вторник, стимулирани от разпространението на ваксините срещу COVID-19 и задържащото се по-ниско производство в САЩ, където връщането към нормалните нива на производство се бави, съобщава Ройтерс.
На компаниите за шистов петрол в южните щати може да им отнеме поне две седмици да си върнат загубените над 2 млн. барела дневно производство заради студеното време. Според източници замръзналите тръби и спиранията на тока бавят възстановяването.
Цената на международния сорт Брент нараства с 1,3% до 65,18 долара за барел, след като по-рано през азиатската сесия достигна до 66,79 долара за барел.
От своя страна американският лек суров петрол WTI прибавя 1,2% до 62,44 долара за барел, като по-рано достигна 63 долара.
И двата сорта поскъпнаха с близо 4% през предходната сесия в понеделник.
По-рано от Goldman Sachs обявиха, че увеличават прогнозата си за цената на сорта Брент с 10 долара за второто и третото тримесечие на 2021 г. заради по-малкото запаси и високите пределни разходи. Банката очаква цената на международния бенчмарк да достигне 70 долара за барел през второто тримесечие и 75 долара през третото.
От Morgan Stanley пък прогнозират сортът Брент да поскъпне до 70 долара за барел през третото тримесечие на фона на „признаците за много подобрен пазар“, включително и заради очакванията за ускорение на търсенето.
„Международното търсене на петрол изглежда много по-добре сега, когато ваксината на Pfizer показва положителни резултати след една доза, Великобритания вижда края на пандемията и хоспитализациите и смъртните случаи продължават да намаляват, след като достигнаха пик в началото на януари“, коментира старши пазарният анализатор на OANDA Едуард Моя.
Резервите от суров петрол и преработени продукти в САЩ по всяка вероятност са намалели през миналата седмица, показват предварително проучване на Ройтерс, като основна причина са спиранията на тока в Тексас.
*Информацията е актуална към 9:50 ч.