fallback

Златото се готви за най-голямото си годишно поскъпване от десетилетие

Ръстовете този месец бяха подкрепени от поевтиняването на долара, който достигна най-ниските си стойности от април 2018 г.

13:55 | 31.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Златото е напът да запише най-голямото си годишно поскъпване от десетилетие след една бурна година. Ръстовете този месец бяха подкрепени от поевтиняването на долара, който достигна най-ниските си стойности от април 2018 г. насам. Среброто пък поскъпна с почти 50% през 2020 г., пише Bloomberg.

Цената на златото достигна рекорд през август благодарение на търсещите убежище за парите си инвеститори. Интересът бе подкрепен от безпрецедентна вълна от стимули, включително от Федералния резерв на САЩ. Съхраняваните средства в подкрепени със злато борсово търгувани фондове също удари рекорд – през октомври, въпреки че впоследствие те намаляха с пускането на ваксините срещу COVID-19.

Златото, което обичайно не предлага лихва, спечели от решението на американската централна банка да намали лихвените проценти почти до нула и да купува облигации за милиарди долари всеки месец. Това на свой ред помогна за изтласкването на реалните лихвени проценти – които отразяват очакванията за инфлацията – много под нулата. Фед вече даде сигнал, че свръхоблекчената му парична политика ще продължи и през 2021 г.

„Основните двигатели на златото – слабият щатски долар и ниските лихвени проценти – вероятно ще осигурят подкрепа“ дори и с разпространението на ваксината срещу коронавирус по света, посочва Васу Менон, изпълнителен директор по инвестиционните стратегии на Oversea-Chinese Banking Corp.

Минути преди 10 ч. българско време спот цената на златото е 1893,87 – почти без промяна. Това представлява ръст от около 6,5%  този месец и от 25,1% за цялата 2020 г., насочвайки се към най-голямото си годишно увеличение от 2010 г. насам.

От своя страна индексът Bloomberg Dollar Spot Index се е запътил към трето поредно тримесечно понижение.

Но с наближаването на 2021 г. някои банки предупреждават, че традиционното убежище може да изпита някои трудности да продължи с повишенията. Златото и някои други благородни метали по всяка вероятност ще се окажат под натиск догодина, тъй като финансовите пазари ще се нормализират и кривата на доходността ще стане по-стръмна, посочват в бележка по-рано този месец от Morgan Stanley.

Други обаче имат по оптимистични очаквания. Въпреки че ралито на златото е ограничено от успеха при прилагането на ваксината, все още има подкрепа от паричните и фискални политики, посочват от HSBC Securities (USA) Inc. Бъдещата администрация на Джо Байдън може да се окаже добра за златото от гледна точка на фискалните разходи, се казва в бележка от началото на декември.

Спот цената на среброто поскъпва с близо 48% тази година. Паладият е напът да запише пети пореден годишен ръст с поскъпване от над 20% през тази година. Цената на платината пък е нагоре с 10% за 2020 г.

„Очакваме централните банки да запазят лихвите на нула през 2021 г. и през 2022 г., за да са сигурни, че световната икономика си връща инерцията. Това ще доведе до инфлация в цената на активите в широк спектър: за ценните книжа, за недвижимите имоти и за стоките, включително златото“, коментира Джефри Хейли, старши пазарен анализатор на Oanda Asia Pacific Pte.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:17 | 12.09.22 г.
fallback