Цената на медта премина границата от 8 000 долара за тон за първи път от повече от седем години насам, като Goldman Sachs Group Inc. и BlackRock Inc. посочват, че това е началото на нов дългосрочен бичи пазар, тъй като предлагането изостава от очаквания бум при търсенето, съобщава Bloomberg.
Пазарът е свидетел на най-рязкото ценово рали от над десетилетие, тъй като възстановяването на апетита на Китай за суровини тласка нагоре цената на медта с около 80% спрямо нивата от март.
Очакванията за дефицит, слабият долар и ролята на метала в зелените технологии също подкрепят ценовия ръст. Някои банки и инвеститори сега сравняват пазарната ситуация с пика от началото на века, когато скокът при китайските поръчки постави началото на сегашния суперцикъл.
„Имате всички признаци на суперцикъл“, коментира Джеф Къри от Goldman Sachs. Той се позовава на металите, чиито цени достигат многогодишен пик, по-слабия долар, ценовия ръст при суровия петрол и нарастващата глобална ликвидност.
Ръстът на цената на медта е добра новина за миннодобивните компании, както и за инвеститорите, фокусирани върху метала, в това число Antofagasta Plc. и Freeport-McMoRan Inc. Като се добави и спадът при производствените разходи, анализаторите очакват една година на повишена рентабилност.
Цената на медта нараства с 1,4% до 8 028 долара за тон, отчитайки най-високата си стойност от 2013 г. Голяма част от останалите метали също поскъпват, като цената на никела нараства с 0,4 на сто. Фючърсите върху желязната руда поскъпват до над 160 долара за тон, достигайки най-високото си ниво от седем години насам.
Според Goldman Sachs в центъра на събитията е силното, синхронизирано търсене, фокусирано върху преразпределението на богатството и възобновяемите енергийни източници, като този растеж на търсенето трябва да продължи да подкрепя пазарите в обозримо бъдеще.
BlackRock очаква медта да достигне нови рекордни върхове в края на цикъла.
Медта се възползва и от по-специфични фактори, които я правят привлекателна за дългосрочните инвеститори. Въпреки че мнозина анализатори очакват цените на петрола да се възстановят в краткосрочен план, когато светът започне да се отърсва от пандемията, съществуват съмнения относно дългосрочните му перспективи, тъй като енергийният преход набира скорост. От друга страна, медта вероятно ще се възползва от промяната поради приложението ѝ в преноса на енергия.
От друга страна Citigroup Inc. предупреждава, че тенденцията може да се преобърне, ако ръстът не се поддържа от физическия пазар.