fallback

Как Бахамите се превърнаха в петролна държава

Големите петролни компании регистрират застрахователни звена в данъчни убежища, които генерират милиарди приходи

18:13 | 19.12.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бахамските острови и Бермудите не могат да се похвалят с петролни или газови залежи, на тяхна територия нито се добива, нито се преработват подобни суровини. Но част от приходите в икономиката им идват именно от тази сфера, пише в анализ Ройтерс.

Компании като BP и Shell пренасочват милиарди от приходите си в тези данъчни убежища.

Проучване, цитирано от агенцията, показва, че през 2018 година и 2019 година около 7% от приходите на Shell, или над 2,7 млрд. долара, са генерирани от дъщерни компании, разположени на островите. В тях работят едва 39 души, но печелят милиарди долари.

Ако тези средства бяха реализирани в седалището на фирмата в Нидерландия, данъците, които трябваше да бъдат платени, щяха да бъдат в размер на поне 700 млн. долара. Данъците биха били още по-високи в държави, които официално добиват петрол.

Shell не е единствената компания в петролния бранш, която си спестява милиони долари данъци, прехвърляйки средства от държавите, в които осъществява добив, към малки компании, обикновено специализирани във финансови и застрахователни услуги. Подобни дъщерни компании на Бахамите, Швейцария или британските Нормандски острови имат и BP, Chevron и Total.

Тези звена реализират приходи, които или са необлагаеми, или ставката е значително по-ниска от местата, където петролните гиганти осъществяват своя основен бизнес.

Така застрахователното звено на BP записва приходи от 6,5 млрд. долара през 2018 година и през последните години реализира около 14% от приходите на петролния гигант. Компанията Jupiter има шестима директори и никакъв друг персонал.

Освен към застрахователни компании, големият петролен бизнес трансферира средства към данъчните убежища за създаване на банкови звена, които да заемат средства за останалите компании в холдинга.

Shell също така регистрира търговско дружество, което генерира приходи купувайки и продавайки петрол на останалите компании в структурата.

От Ройтерс отбелязват, че всички засегнати в този материал компании са заявили, че спазват данъчните правила в държавите, в които извършват дейност. Техните звена в данъчните убежища са разположени там с търговска или оперативна цел, а не за да бъдат укривани данъци.

От тези действия страдат истинските петролни нации, които обаче и налагат високи данъци върху тази дейност. Нигерия, Ангола, Бразилия и други разчитат основно на приходите от добива на петрол в своите бюджети. Те определят политиката на петролните компании като законна, но не и честна, лишаващи ги от възможността да предложат необходимите услуги на своите граждани.

Total също управлява застрахователно дружество - Omnium, базирано в Швейцария. Френският гигант отказва коментар за дейността му, но Швейцария предлага специална ставка от 10% върху доходите от застрахователна дейност.

Италианската Eni регистрира свое застрахователно звено DAC в Ирландия, където данъчната ставка е по-ниска за този вид дейност - в размер на 12,5%. През това звено през 2018 година са реализирани приходи от 56 млн. евро, а данъците са наполовина по-ниски от тези в Италия.

От компанията обясняват създаването на компанията с нуждата да бъдат намалени разходите, а големите приходи с липсата на маркетингови разходи, типични за другите компании от този бранш.

За намаляване на разходите и Chevron създава застрахователното си звено - Heddington, регистрирано на Бермудите. Компанията обаче не уточнява приходите от него, нито с каква ставка се облагат те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:16 | 14.09.22 г.
fallback