По отношение на отложената среща на ОПЕК и липсата на консенсус по удължаване съкращенията върху доставките, той посочи, че петролният картел не задължава и е по-скоро доброволен алианс, в който по-малките играчи не винаги играят по правилата на големите като фактическия му лидер Саудитска Арабия.
"По-малките страни членки винаги лъжат, когато става въпрос за изпълнение на квоти. Тези квоти са базирани спрямо техните залежи. Венецуела е основен пример за неспазване на поети ангажименти, тъй като преди време тя излезе с документ, според който има най-големите залежи, а всъщност не може да задоволи собственото си потребление", смята Огнян Николов.
Визирайки бързото развитие на електромобилите и електрификация в транспортния сектор той прогнозира, че това няма да откаже влияние върху цените на петрола и "можем да бъдем свидетели на 100 долара за барел по-скоро, отколкото си мислят англосаксонските инвеститори".
"Историята показва, че при навлизането на петрола в икономиката в началото на миналия век, тогава хората са смятали, че времето на въглищата е отминало. И все още въглищата продължават да бъдат използвани и да са привлекателна суровина. Същото важи и за петрола", заяви анализаторът.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.