Цените на петрола се понижават в понеделник на фона на тревогите на инвеститорите преди срещата на ОПЕК +, на която производителите ще решат дали да продължат големите съкращения в добива, за да балансират световните пазари. Въпреки това надеждата за ваксина срещу коронавирус подкрепи цените, помагайки им да поскъпнат с повече от една пета през ноември, съобщава Ройтерс.
Сортът Брент поевтинява с 1,84% до 47,36 долара за барел. През февруари най-търгуваният договор беше на ниво от 47,83 долара за барел.
В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 1,80% до 44,71 долара за барел.
И двата сорта обаче все още са с над 20% по-скъпи спрямо октомврийските нива, запазвайки най-големия месечен ръст от май насам. Настроенията на инвеститорите бяха подкрепени от надеждата за разработването на три ваксини срещу коронавируса, които да ограничат разпространението на болестта и по този начин да увеличат търсенето на "черно злато".
Анализаторите и инвеститорите днес очакват срещата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия - група, известна като ОПЕК+ . На срещата вероятно страните ще забавят планираното увеличение на добива на петрол през следващата година, тъй като втората вълна на COVID-19 удари глобалното търсене на горива.
По-рано Организацията се споразумя да увеличи производството с 2 милиона барела на ден през януари - или около 2% от глобалното потребление след рекордното съкращаване на доставките тази година.
Групата проведе първоначален кръг от преговори в неделя, но все още не е постигнала консенсус относно политиката за производство на петрол за 2021 г. преди ключовите срещи в понеделник и вторник, обявиха четирима източници от ОПЕК+ пред Ройтерс. Срещата днес започва в 15 часа българско време (13 часа GMT).
Очаква се зимната вълна от нови случаи от коронавирус да намали глобалното търсене на петрол с до 3 милиона барела на ден, обявиха източниците, което само частично ще бъде компенсирано от възобновяването на запасите в Азия.
ANZ изчисли, че излишъкът на пазара на петрол може да достигне до 3 милиона барела на ден през първата половина на 2021 г., ако ОПЕК+ не удължи съкращенията.
В същото време в САЩ броят на действащите платформи за нефт и природен газ се е увеличил за четвърти пореден месец.
В Китай, втората по големина икономика в света и най-големият вносител на петрол, темпът на възстановяване на китайската икономика набира скорост към края на годината, като производственият индекс нараства по-бързо от очакваното през ноември.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за заводското производство се увеличава до 52,1 пункта през ноември от 51,4 пункта за октомври, показват данни, публикувани в понеделник от Националното статистическо бюро на Китай. Това е най-високата стойност на индекса от септември 2017 г. и надминава средната оценка на икономистите, анкетирани от Bloomberg.
* Информацията е актуална към 09:20 часа българско време