fallback

Ураганът "Зета" укроти спада в цените на петрола

Успокоението на пазара обаче ще бъде краткотрайно

10:08 | 29.10.20 г. 2

Цените на петрола се възстановиха леко от 5-процентовия спад през предходната сесия, подкрепени от перспективата за по-ограничено краткосрочно предлагане на суровината от САЩ заради урагана "Зета", който удари Луизиана, съобщи Ройтерс.

Пазарни анализатори заявиха, че и техническата поддръжка е фактор, след като признаците за нарастващо пренасищане в световен мащаб и втора вълна от коронавирус доведоха до срив на цените в сряда.

Сортът Брент поевтинява с 0,38% до 39,49 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 0,35% до 37,26 долара за барел.

WTI в диапазона от 36,45 до 36,95 долара се оказа "зоната за покупка" от началото на септември, коментира главният пазарен стратег на Axi Стивън Инес. „Ако цената падне под това ниво, ще бъде мечи знак“, каза той.

Очаква се въздействието на урагана „Зета“ да бъде краткотрайно, а възобновяването на производството в САЩ ще допринесе за съществуващото свръхпредлагане, тъй като Либия бързо увеличава производството след осеммесечна блокада.

Прогнозира се, че „Зета“ ще отслабне до нетропическа силна буря до четвъртък сутринта в САЩ, съобщи базираният във Флорида Национален център за урагани.

Данните от Американската администрация за енергийна информация в сряда дадоха допълнителни доказателства за нарастващото пренасищане - запасите от суров петрол в САЩ се увеличиха с 4,3 милиона барела през седмицата до 23 октомври, което е по-голямо увеличение от очакваното.

Междувременно нарастващите случаи на COVID-19 в Европа, които доведоха до нови ограничения, ограничиха пътуванията на хората, хвърляйки сянка върху пазара.  

„Възобновяването на пандемията оказва натиск върху ОПЕК да отложи планираното си увеличение на производството през януари “, се казва в коментар на ANZ Research.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, наречени заедно ОПЕК +, планират да намалят съкращенията в производството през януари 2021 г. от настоящите 7,7 милиона барела на ден на около 5,7 милиона барела.

Междувременно перспективите за ожесточения търговски спор между Китай и САЩ, чиито отношения по редица въпроси не са били по-лоши от десетилетия, остават неясни.

В интервю за Ройтерс, шест дни преди изборите в САЩ следващата седмица, най-добрите съветници на Джо Байдън заявиха, че ще се консултират с основните съюзници на САЩ, преди да вземат решение за бъдещето на американските мита за Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:51 | 13.09.22 г.
fallback