Петролът удължи пониженията в цената си от миналата седмица в понеделник, като се обезценява с над 2%, след като увеличаващите се случи на COVID-19 в САЩ и Европа предизвикаха загриженост за търсенето на суровини, докато перспективата за увеличено предлагане също засегна настроенията на пазара, съобщава Ройтерс.
Сортът Брент поевтинява с 2,14% до 41,17 долара за барел, а фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 2,28% до 38,94 долара за барел*.
През миналата седмица сортът Брент поевтиня с 2,7% докато цената на WTI спадна с 2,5%.
В събота САЩ обявиха най-големия брой новозаразени от два дни, докато във Франция новите случаи достигнаха рекорд от над 50 000 души в неделя.
От страна на доставките либийската National Oil Corp обяви в петък, че производството ще достигне 1 милион барела на ден за четири седмици, което е по-бързо нарастване, отколкото много анализатори прогнозираха.
„Новият скок на случаите на COVID-19 и по-нататъшните ограничения за придвижване в някои части на Европа тежат върху настроенията на пазара, който е загрижен как ще повлияе всичко това върху търсенето“, коментират от ING Economics.
„Не помага и фактът, че Либия изглежда възстановява нивото на доставките по-бързо от очакваното“, обясниха от ING.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия (ОПЕК+), също трябва да увеличи производството с 2 милиона барела на ден през януари 2021 г. след като намали производството с рекордно количество петрол по-рано тази година.
Миналата седмица руският президент Владимир Путин посочи, че може да се съгласи да удължи намаляването на производството на петрол по програмата на ОПЕК+.
В САЩ енергийните компании увеличиха броя на своите платформи с пет до общо 287 през седмицата до 23 октомври, което е най-големият брой от май насам, съобщиха от компанията за енергийни услуги Baker Hughes Co BKR.N. Броят на платформите е показател за бъдещо предлагане.
*Информацията е актуална към 8:35 часа българско време