Американският производител на електромобили Tesla Inc. си е осигурил права за добив на литий в щата Невада, след като се е отказал от план за закупуване на компания, която добива най-лекия метал там, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с темата.
През последните месеци концернът е провел дискусии с Cypress Development Corp., която извлича литий от находища в югозападна Невада, но страните не са постигнали споразумение, посочват източниците, пожелали да запазят анонимност.
Tesla, която обеща да намали разходите си за батерии с 50%, вместо придобиването на въпросната компания, се е съсредоточила върху план, който главният ѝ изпълнителен директор Илон Мъск очерта миналата седмица – сама да добива литий в щата.
До момента добивът на литий от глинести почви се оказа трудно и скъпо начинание. Нито една компания не е успяла да произвежда количества, които да имат търговско приложение, използвайки тази практика. Но решението да добива сама този ценен за индустрията ресурс е в центъра на плана на Tesla за намаляване на разходите за батерии и изпълнение на обещанието на Мъск да пусне на пазара електрическа кола на стойност 25 000 долара.
Основателят и изпълнителен директор на компанията се обърна към инвеститорите през миналата седмица, като заяви, че Tesla е осигурила достъп до над 4 хил. хектара богати на литий находища в Невада и планира да използва нов, „много устойчив начин“ за извличане на метала.
Решението на автомобилния производител да произвежда свои клетки за батерии и да навлезе в производството на литиево-йонни батерии и свързаните с тях суровини има за цел да добави вътрешен капацитет наред със сделките с външни доставчици, тъй като търсенето на електрически превозни средства нараства. Този месец компанията сключи петгодишен договор за доставка на суровини с Piedmont Lithium Ltd., която развива добивен проект в Северна Каролина.
Според Albemarle Corp., водещ производител на литий, производителите на автомобили търсят по-голямо участие в своите вериги на доставка, за да гарантират, че ще имат достъп до суровини в нужните обеми. Според пазарните прогнози производството на литий ще се забави, докато търсенето на метала ще продължава да нараства ускорено, тъй като реализирането на нови добивни проекти и разширяването на производството се забавя в резултат на спада на цените на суровината от средата на 2018 г.
Добивът на литий от глинести почви обикновено се счита за твърде трудна и скъпа дейност поради ниските проценти на възстановяване, коментира анализаторът на BloombergNEF Шарън Мустри. BNEF очаква около 5% от глобалното предлагане на литий да се осъществява чрез неконвенционални ресурси, предимно глина, до 2030 г.
Мъск заяви, че Tesla се фокусира върху разработването на метод за извличане на метала с помощта на натриев хлорид, или готварска сол, вместо чрез по-скъпи химически реагенти. Досега никоя друга мина не използва този начин на добив, посочва Мустри.