fallback

Тревогите за икономическото възстановяване потискат цените на петрола*

Опасенията също така предизвикаха поскъпване на долара, тъй като инвеститорите се насочиха към по-безопасни активи

09:07 | 24.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петролните цени се понижават в четвъртък на фона на опасенията, че икономическото възстановяване в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, се забавя, тъй като влиянието на пандемията от коронавирус остава силно. В същото време ръстът в броя на заразените в Европа доведе до нови ограничения за пътуванията, информира Ройтерс.

Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,50%, или 0,21 долара, до ниво от 41,56 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 39,65 долара за барел, което е понижение от 0,90 долара, или 0,73%.

Опасенията също така предизвикаха поскъпване на долара, тъй като инвеститорите се насочиха към по-безопасни активи, добавяйки натиск върху цените на "черното злато". По-силната зелена валута прави петрола, търгуван предимно в щатски долари, по-малко привлекателен за глобалните купувачи.

И двата основни сорта отчетоха слаби повишения в пазарните си стойности по-рано в сряда, след като данните на Администрацията за енергийна информация показаха, че запасите от суров петрол и горива в САЩ са намалели през миналата седмица. Резервите от бензин са спаднали с повече от очакваното, или 4 милиона барела, а тези от дестилирани горива, които включват дизел и реактивно гориво, са намалили 3,4 милиона барела.

И все пак търсенето на гориво в САЩ остава слабо, тъй като пандемията от коронавирус ограничава пътуванията. Средното търсене на бензин за последните четири седмици достига ниво от 8,5 милиона барела на ден през миналата седмица, показват официални данни, което е с 9% по-малко на годишна база.

Цените на петрола се понижиха и след като стана ясно, че бизнес активността на САЩ се забавя през септември, членовете на Федералния резерв на САЩ сигнализираха за опасения относно забавящото се възстановяване, а Великобритания и Германия наложиха ограничения за спиране на втората вълна на коронавируса - всички фактори, влияещи върху перспективите за търсенето на гориво.

От страна на предлагането пазарът остава предпазлив по отношение на възобновяването на износа от Либия, въпреки че не е ясно колко бързо страната може да увеличи производствените си обеми. Националната петролна корпорация (NOC) в Либия се стреми да увеличи производството до 260 000 барела на ден до следващата седмица.

"Това очевидно ще бъде нещо, от което петролният пазар не се нуждае в момента", коментира Вивек Дар, стоков анализатор от Commonwealth Bank.

От ANZ Research посочиха, че нарастващите случаи на коронавирус в Европа намаляват търсенето на пътувания. Въздушният трафик сега е 60% под нивата си от 2019 г. след рязък спад през последните две седмици, показват данните на Eurocontrol.

От своя страна цената на златото бележи спад от 0,70% до ниво от 1855,40 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 08:51 часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:04 | 14.09.22 г.
fallback