fallback

Пикът на глобалното търсене на петрол вече е в миналото

Предстои безпрецедентен спад, а изкопаемите горива ще бъдат изместени от възобновяемите източници, прогнозира BP

14:17 | 14.09.20 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Британската енергийна компания BP вещае края на растящото глобално търсене на изкопаеми горива. Според доклад на компанията търсенето на петрол може би вече е достигнало своя пик и предстои безпрецедентен спад, който ще продължи десетилетия.

Търсенето на петрол може и никога да не се възстанови напълно от последствията от пандемията от коронавирус и може да започне да спада в абсолютно изражение за първи път в съвременната история, смятат анализаторите на BP

В годишния доклад на BP за бъдещето на световната енергетика, който беше публикуван днес, се посочва, че петролът ще бъде изместен от възобновяемите енергийни източници като вятърни турбини, соларни панели и водноелектрически централи.

Очакванията на компанията за енергийното бъдеще на планетата са станали по-зелени, обяснява Спенсър Дейл, главен икономист на BP, заради комбинацията от пандемията и ускоряващите се мерки за опазване на околната среда, които са ускорили "петролния пик".

На практика докладът вещае края на ръста на глобалното търсене на петрол, след като два от трите сценария в него за следващите 30 години установят, че търсенето е достигнало пика си през 2019 г.

В третия сценарий, който не предвижда ускоряване на мерките за борба с климатичните промени, търсенето на петрол през 2020 г. и след нея достига плато на сходни нива като тези през 2019 г., преди да започне да спада от 2035 г. нататък.

Докладът е потвърждение на редица предупреждения от независими енергийни експерти, че последствията от коронавируса ще дадат старт на окончателния упадък на петролния сектор от началото на десетилетието.

Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Луни коментира, цитиран от The Guardian, че откритията в доклада ще помогнат на компанията "да разбере по-добре променящия се енергиен пейзаж" и ще са от полза при разработването на плановете й да се превърне в компания с нулево енергийно потребление до 2050 г.

По-рано тази година той вече заяви, че не би "отписал" възможността коронавирусът да допринесе за достигането на глобалния пик на търсенето на петрол и че е "по-убеден от всякога", че BP трябва да се насочи към нисковъглеродно бъдеще.

Основният сценарий в доклада, в който са заложени целите от Парижкото климатично споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до по-малко от 2 градуса по Целзий в сравнение с периода преди индустриализацията, предвижда рязък спад на търсенето на петрол с 55% през следващите 30 години. Същевременно при "най-зеления" сценарий, при който целта е глобалното затопляне да бъде ограничено до 1,5 градуса, търсенето се срива с 80% до 2050 г.

Енергийният преход може да се окаже дори още по-бърз, ако правителствата решат да подкрепят "зелено" икономическо възстановяване от коронакризата. Евентуален бум от пакети от икономически стимули за нисковъглеродните индустрии, какъвто очакват мнозина енергийни експерти, не е взет предвид в доклада,  защото подобно развитие "не е неизбежно", казва Дейл.

Той ще представи днес енергийните планове на BP пред инвеститорите като част от тридневна програма, която ще очертае визията на компанията да стане въглеродно неутрална до 2050 г. Това е една от най-амбициозните програми за енергиен преход на голяма петролна компания.

Миналия месец BP обяви плановете си да увеличи нисковъглеродните си инвестиции осем пъти до 2025 г. и десет пъти до 2030 г. Преди дни компанията предприе първата си стъпка в сектора на офшорната вятърна енергетика, като придоби активи на стойност 1,1 млрд. долара от норвежката Equinor ASA.

Делът на възобновяемите енергийни източници в глобалното потребление може да нарасне от 5% днес до между 20% и 60% до 2050 г., се прогнозира още в доклада.

"И в трите сценария делът на възобновяемата енергия расте по-бързо от всеки друг енергиен източник в историята", допълва Дейл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:21 | 13.09.22 г.
fallback