Цените на петрола продължават да поскъпват, след като в предходната сесия достигнаха петмесечен връх.
Международният бенчмарк Брент прибавя нови 0,8% към стойността си до 45,53 долара за барел. От своя страна американският сорт West Texas Intermediate (WTI) е нагоре с 0,6% до цена от 42,43 долара за барел.
Двата сорта поскъпнаха с над 1% в сряда, достигайки най-високата си цена от 6 март насам, припомня Ройтерс. Те записаха 4-дневно рали, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ отчете много по-голям от очакваното спад на резервите суров петрол в страната.
Инвеститорите обаче остават притеснени за нарастващите резерви рафинирани продукти и то в момент, когато от Федералния резерв на САЩ предупредиха, че новият пик на случаите на корониварус забавя икономическото възстановяване в страната.
Данните на Администрацията за енергийна информация показват, че запасите от преработените продукти, които включват дизел и мазут, нарастват до 38-годишен връх, а тези от бензин се повишават изненадващо за втора поредна седмица.
Според данни на агенцията търсенето на бензин остава на ниво от около 8,6 млн. барела дневно, което е с около 10% по-малко от година по-рано. Междувременно към края си е и активният период на шофиране в САЩ, когато се предприемат най-много пътувания покрай летните отпуски.
Поевтиняването на долара в последно време подкрепя цените на петрола. „Тъй като петролът се ценообразува в долари, това е добре за петрола“, посочва стратега на AxiCorp Стивън Инес.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, записа най-голямото си процентно месечно понижение от десетилетие през юли. Според допитване на Ройтерс анализаторите очакват тенденцията при американската валута да се запази и през следващата година.
На този фон цената на златото продължава да расте, след като в сряда премина прага от 2000 долара за тройунция. Благородният метал поскъпва с близо 0,8% до 2052,5 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 9 ч. българско време.