Египетският петролопровод Сумед е проектиран да пренася ежедневно 2,5 млн. барела суров петрол от Червено море до Средиземно море. От май спадът в търсенето на петрол и намаляването на производството на петрол от страна на ОПЕК+ притискат потоците, редуцирайки ги до около една четвърт от обичайните количества, съобщава Bloomberg.
Действайки като една от основните артерии в световната търговия с петрол, Сумед доставя петрол от Персийския залив до северноафриканското крайбрежие, което позволява на петролните танкери да го транспортират през Суецкия канал. От средиземноморското пристанище Сиди Керир петролът може да бъде транспортиран до рафинериите в Европа и Северна Америка.
Спадът в потока отразява пониженото европейско потребление на гориво, което в някои случаи се свива с до 90%, както и най-дълбоките намаления на производството в историята на петролните пазари, предприети от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници.
През април Саудитска Арабия „развърза“ стегнатия си добив, като тласна продукцията до своеобразен връх, което спомогна за намаляване на цените. Това се вижда в потоците през Сумед.
Производството на Саудитска Арабия се понижи отново след постигнатото споразумение между някои от най-големите петролни производители в света. Количеството суровина, преминало през Сумед, падна до малко под 700 000 барела на ден през юни и юли от около 1,3 млн. барела през април. Междувременно обемът, напускащ Сиди Керир се увеличава. Това означава, че запасите в Египет през последните месеци са се увеличили значително.
Капацитетът на съоръженията за съхранение на петрол в двата края на Сумед достига близо 20 млн. барела, което означава, че движението на танкерите движението на танкерите в краищата на тръбата не е задължително да корелира идеално с потоците, които минават през трасето.
Сериозният спад на търсенето на петрол от Европа през Сумед се успокоява през юни и юли, когато се забелязва леко възраждане на доставките. Търсенето също може да помогне на потока да ускори своето възстановяване, посочват от Bloomberg.
При много от петролопроводите по света се наблюдава сериозно забавяне на темпото на доставка и спад в количествата, тъй като търсенето на горива остава слабо, докато ОПЕК+ продължава да налага своята политика на ограничаване на добива.