fallback

Умните пари се насочват към златото

Държавните фондове странят от акциите и увеличават инвестициите си в ценния метал

18:30 | 25.07.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Златото е нагоре с 25% тази година, достигайки над 1895 долара за унция, недалеч от рекордните 1921 долара през 2011 г. Междувременно акциите, измерени чрез индекса MSCI World, възстановиха почти всички загуби, които претърпяха, след като пандемията блокира световната икономика, като са вече само на 5% от февруарските нива, пише Марк Гилбърт за Bloomberg.

Един поглед към това накъде се насочват умните пари обаче сочи, че един от тези два подема може да се окаже неустойчив.   

През първото тримесечие държавните инвестиционни фондове са намалили експозицията си към акции до най-ниското ниво от поне 2014 г. насам, според годишното проучване, публикувано наскоро от Invesco. Инвестиционната компания посочи „безпокойството в края на цикъла, довело до намаляване на стратегическите вложения” като движеща сила за спадащия апетит към акциите.

Тази тенденция не показва признаци на западане. Повече от една трета от фондовете планират да намалят дяловите си участия през следващата година, като 18% възнамеряват да ги съкратят с 5% или повече. Непублично търгуваните компании и инфраструктурният сектор са готови да бъдат ключовите бенефициенти от смяната в посоката на инвестиционните потоци, според Invesco, която изследва 83 суверенни фонда и 56 централни банки с общи активи в размер на 19 трилиона долара.

Недоверието към акциите идва на фона на нарастващия ентусиазъм към златото. Представянето му тази година беше грандиозно. Почитателите на жълтия метал го хвалят като застрахователна полица срещу финансовите експерименти на монетарните власти, които могат да предизвикат ускорение на инфлацията. Противниците им го осмиват като нищо по-добро от любимо морско камъче. Но централните банки със сигурност влагат повече от своите резерви в злато през последните години, показва проучването на Invesco.

Този им интерес изглежда ще продължи. Около 18% от централните банки планират да увеличат своите златни наличности през следващата година, според доклада на Invesco, а и 23% от държавните фондове възнамеряват да направят същото.

Мотивацията и методите им обаче са различни. Суверенните фондове разглеждат златото като инфлационен хедж с ниска корелация с други финансови активи, като те използват борсово търгувани фондове (ETF), фючърси върху ценния метал и златни суапове като инвестиционни средства, се казва в доклада на Invesco. Централните банки разглеждат метала повече като инвестиционна алтернатива на глобалния дълг с отрицателна доходност, който вече възлиза на 14 трилиона долара, и като начин за намаляване на експозициите към щатската валута. Те използват предимно физически златни запаси.

Но посоката е същата. "Само въпрос на време е" златото да достигне нов исторически връх, заявиха неотдавна анализатори на Citigroup. Златните маниаци могат да се радват, че умните пари на държавните фондове и централните банки са с тях. Застъпниците на акциите може да искат да помислят отново.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:58 | 14.09.22 г.
fallback