Цените на петрола се понижават с около 2% във вторник, поради притесненията, че новите ограничения за бизнеса с цел спиране на разпространението на коронавируса в Калифорния и други щати на САЩ могат да застрашат възстановяването на търсенето на гориво, информира Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 1,66%, или 0,71 долара, до ниво от 42,01 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 39,31 долара за барел, което е понижение от 0,79 долара, или 1,97%.
Губернаторът на Калифорния нареди в понеделник баровете да се затворят, а ресторантите, киносалоните, зоологическите градини и музеите в най-многолюдния щат в страната да преустановят дейността си на закрито, след като случаите на коронавирус и хоспитализациите в щата нараснаха рязко.
Двете най-големи училищни области в щата, Лос Анджелис и Сан Диего, също заявиха, че ще предлагат само онлайн обучение до август.
Ходовете на Калифорния следват скорошното възстановяване на някои ограничения в други щати, като Флорида и Тексас.
"С блокирането и на Калифорния, юли може да бъде още по-труден месец за петрола, отколкото се очакваше, с още повече неволи за търсенето, произтичащи от свързаната с коронавируса несигурност", заяви пазарният стратег на AxiCorp Стивън Инес.
Пазарът ще следи отблизо данните за потреблението на гориво, които трябва да бъдат оповестени по-късно във вторник от индустриалната група на Американския петролен институт и в сряда от Американската администрация за енергийна информация.
Анализаторите изчисляват, че запасите от бензин в САЩ са намалели с 900 000 барела, а резервите от суров петрол са спаднали с 2,3 милиона барела през седмицата, завършила на 10-и юли, показа предварителна анкета на Ройтерс.
С притеснения за растежа на търсенето на гориво пазарът насочва вниманието си към следващия ход на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, колективно известни като ОПЕК+, чийто панел за наблюдение на пазара трябва да заседава във вторник и сряда.
Съгласно съществуващото им споразумение, страните от ОПЕК+ предвиждат да намалят рекордните съкращение на доставките си от 9,7 милиона барела на ден до 7,7 милиона барела в периода от август до декември.
Анализатори от Citi заявиха, че възможността за увеличение на продукцията с 2 милиона барела на ден от август може да натежи над пазара предвид несигурността при търсенето, заедно с потенциала за ръст на производството в Либия, възвръщането на от 20% до 30% от ограниченото производство в Северна Америка и края на големите покупки на суров петрол от страна на Китай.
От своя страна цената на златото бележи спад от 0,80% до ниво от 1799,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 08:57 ч.