Ужасната година за Газпром стана още по-ужасна.
В петък германският енергиен регулатор отхвърли молба на газопровода „Северен поток“ 2, изцяло притежаван от руския газов гигант, за 10-годишно отклонение от съобразяването с газовите правила в ЕС, пише европейският портал Politico.
Това е поредната от дългата серия лоши новини за Газпром.
През декември компанията трябваше да предостави над 2,9 млрд. долара на украинската компания Нафтогаз – остатъка от сумата от 5 млрд. долара, която трябваше да плати по дългогодишни разногласия за транзита. Обжалване през ноември м. г. на Газпром беше отхвърлено от шведски апелативен съд.
През март компанията загуби друг арбитражен спор срещу полската газова компания PGNiG, който ще й струва 1,5 млрд. долара.
Тя също така е засегната от намаляващото търсене на енергия заради коронавирусната пандемия.
Продажбите на руски газ в Европа са намалели с 23% през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година и тенденцията до голяма степен продължи през второто тримесечие, тъй като купувачите поръчват абсолютния минимум, който договорите им позволяват, казва Майкъл Стопард, главен глобален газов стратег в IHS Markit.
„Газпром вече имаше доста трудности тази година предвид глобалното свръхпредлагане, меката зима, понижаването на търсенето заради коронавируса и огромните запаси, но от известно време ние прогнозираме, че руският износ към Европа ще намалее значително на годишна основа“, казва Джеймс Хъкстеп, анализатор на газовия пазар в Европа в S&P Global Platts. Той допълва, че Газпром очаква спад с 20% тази година.
Промяната открива пътя за конкурентния втечнен природен газ, който може да подкопае дългогодишната тенденция руският газ да съставлява над 40% от доставките в Европа.
Високопоставен представител на регулаторния орган на ЕС отбелязва, че терминалите за втечнен природен газ в блока в момента използват само 25% от капацитета си. Най-новият сценарий за сигурността на доставките, осъществен от Европейската мрежа на операторите за пренос на природен газ, показва, че заради нарастването на пазарната интеграция и разнообразяването на източниците Русия няма същата пазарна сила като преди пет години.
“Ако Русия спре преноса на газ през Украйна утре, повечето компании могат да се справят с това. Това вече не е толкова голям проблем“, казва представителят.
„Северен поток“ 2 се прибавя към тези главоболия, а газопроводът още не е довършен.
Малко преди Коледа швейцарско-холандската офшорна компания Allseas обяви, че ще изтегли плавателните си съдове, полагащи тръбите, от оставащите 150 км от 1200-километровия проект заради опасения, че може да й бъдат наложени санкции от САЩ.
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му ще завърши сама „Северен поток“ 2.
Bloomberg съобщава днес, че корабът, който е основен кандидат да завърши газопровода, свързващ Русия и Европа, е пристигнал на ключово пристанище в Германия.
Плавателният съд „Академик Черкаский“ е пристигнал на пристанище Мукран, на около 300 км северно от Берлин, където е останал на котва до участъците от газопровода и друг руски кораб, сочи кадър от 12 май, заснет от Planet Labs. Той е пуснал котва по-рано през седмицата, след като е завършил 90-дневната си обиколка на земята.
„Академик Черский“ отплава от Японско море през февруари, преди коронавирусът да връхлети с пълна сила европейските икономики. Докато се придвижваше от Тихия океан около Африканския рог и в Балтийско море, броят на смъртните случаи в света от пандемията нарасна до около 287 хил. спрямо едва 904 на 9 февруари. Европейските цени на природния газ се сринаха с над 40% до рекордно дъно по време на пътуването на кораба.
Nord Stream 2 AG съобщи в петък, че планира да завърши газопровода, който трябва да увеличи обема на внасяния руски природен газ в Европа въпреки правния удар на германските регулатори върху проекта.
Но сега американските заплахи са насочени към Газпром, пише Politico.
„Санкциите за Северен поток 2 бяха подкрепени от цялото американско правителство и няма никакво поле за пазарлъци. Ако Газпром използва „Академик Черский“ за завършването на газопровода Северен поток 2, (президентът Доналд Тръмп) трябва и ще наложи осакатяващи санкции на Газпром“, каза в четвъртък американският сенатор Тед Круз.
Санкциите ще бъдат насочени срещу ръководители на Газпром и ще им забранят да пътуват в САЩ, а компанията може да загуби достъп до всички имоти в страната.Това съвсем не означава, че Газпром е съкрушена.
S&P Global Platts съобщава, че въпреки санкциите компанията продължава да очаква изграждането на „Северен поток“ 2 да завърши навреме и по него да започне да тече газ до началото на 2021 г. Тя нарече отказа на германския регулатор за отклонение от газовите правила на ЕС „досада“, но посочи, че съществуват редица варианти, които може да позволят на Газпром да продължи да прави бизнес в Европа макар и на по-висока цена.
Миналата година компанията обяви нетна печалба от 16,3 млрд. долара. Тя също така подписа сделки в Бангладеш и задейства първия си газопровод в Китай, „Силата на Сибир“, като договорът предвижда доставката на 38 млрд. куб. м природен газ всяка година до 2050 г.
Продажбите през новия газопровод „Турски поток“ започнаха от 1 януари, а още преди края на месеца милиарди кубически метра природен газ бяха доставени до Турция и българската граница.
„В средносрочен план Газпром ще запази пазарния си дял, а Европа ще продължи да бъде много зависима от руския газ през идните пет години“, прогнозира Хъкстеп.