Whiting Petroleum, една от най-големите компании за сондажна дейност в САЩ, подаде заявление за защита от несъстоятелност, след като американската петролна и газова индустрия беше сериозно засегната от слабото търсене в глобален мащаб, негативните ефекти от разпространението на коронавируса и от продължаващата ценова война, която Русия започна със Саудитска Арабия, съобщават Bloomberg и The National Interest.
Whiting Petroleum стана първата голяма компания, добиваща природен газ, която изпада в състояние на банкрут, тъй като много производители на енергия в САЩ са натоварени с множество дългове, а петролната война между най-големите световни производители на енергия само влошава тяхното положение.
През 2019 г. дружеството е произвело 485,4 млн. барела петролен еквивалент, като от това количество 55% са петрол и 24% - природен газ.
Whiting Petroleum е изправена пред дълг в размер на 262 млн. долара под формата на конвертируеми облигации с падеж през април. Общият дълг на компанията възлиза на 3,6 млрд. долара, а активите, които притежава, достигат 7,6 млрд. долара.
Петролните цени паднаха в диапазона 20-30 долара за барел, след като преговорите в рамките на ОПЕК+ за задълбочаване на съкращенията на добива на петрол пропаднаха.
Очаква се банкрутите да се увеличат сред американските сондажни компании с увеличаването на производството на петрол и газ, тъй като търсенето не изкопаеми енергийни продукти се понижава, според Бъди Кларк, съпредседател в Haynes & Boone.
„Ситуацията е тежка за всички“, сподели Кларк пред Wall Street Journal в четвъртък, отбелязвайки, че дори съдилищата са под натиск, тъй като заявленията за защита от фалит нарастват.
Други енергийни играчи вероятно тепърва ще се сблъскат с подобни проблеми.
Сондажните компании в САЩ могат да се окажат неспособни да покрият общ дълг в размер на 32 млрд. долара през 2020 г., ако вирусът и Русия продължат да тежат на индустрията. Предвижда се процентът на неизпълнение да достигне 17% според Fitch Ratings. Агенцията прогнозира още преди избухването на коронавируса този показател да бъде на ниво от 7% за годината.
Междувременно цените на петрола се повишиха в четвъртък (2 април), след като президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна, че руският му колега Владимир Путин и престолонаследникът в Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман са споделили, че могат да намалят производството на петрол.