Цените на петрола поевтиняват сериозно по време на нощната търговия в неделя, след като ОПЕК+ обяви, че отменя срещата си, първоначално насрочена за понеделник, предизвиквайки опасения на борсите, че съкращаването на производството може да срещне препятствия.
Цената на американския суров петрол WTI спадна с 9,2 на сто до 25,72 долара за барел, докато международният бенчмарк Брент повтиня с 8,7 на сто до 31,15 долара за барел.
P { margin-bottom: 0.08in }
Саудитска Арабия, Русия и други големи производители на петрол бързат да организират преговори за сключване на сделка, за да преодолеят историческия срив в цените, докато дипломатите се опитват да принудят САЩ да се присъединят към коалицията.
„Президентът Путин и като цяло руската страна имат желание да започнат конструктивни преговори, което е единственият начин за стабилизиране на международния енергиен пазар“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в предварително записано интервю, излъчено по държавната телевизия в неделя. Провалът ще означава срив в цените, пояснява той.
Преговорите все още са изправени пред значителни препятствия: среща на производители от ОПЕК + бе отложена от понеделник и засега е насрочена за четвъртък, докато преговарящите работят срещу часовника. Целта, разкрита за първи път от президента Доналд Тръмп, е да свие производството на петрол с около 10% - най-голямото досега координирано намаление.
Петролът се обезцени с 50% през тази година, тъй като икономическите ефекти от пандемията изтриха около една трета от глобалното търсене. Сривът на цените е толкова драматичен, че застрашава бюджетите и политическата стабилност на зависимите от петрола държави, съществуването на американски производители на шистов петрол и работните места в индустрия, която и без това вече е в смут. Дори Международната агенция по енергетика, която представлява нации, които консумират нефт, призовава за действие. Саудитска Арабия и Русия казват, че искат САЩ, които се превърнаха в най-големия световен производител благодарение на шистовата революция, да се присъедини към съкращенията на добив. Но Тръмп намери само враждебни думи за ОПЕК в събота и заплаши с мита върху чуждестранния петрол. „Ако американците не вземат участие, проблемът, който съществуваше досега за руснаците и саудитците, ще остане - те намаляват продукцията, докато САЩ я засилват и това прави невъзможно всичко“, каза Фьодор Лукянов, ръководител на Съвета по външна и отбранителна политика - изследователска група, която съветва Кремъл.
Петролът се възстанови от дъното от 20 долара за барел тази седмица и Брент завърши петъчната сесия на ниво от 34,11 долара в петък. Това обаче още е далеч от цената от 66 долара за барел в края на 2019 г.
В четвъртък цените записаха най-големия си еднодневен растеж, след като Тръмп заяви, че очаква Русия и Саудитска Арабия да обявят голямо понижение на добива. САЩ не са страна в ОПЕК+ и идеята Вашингтон да намали добива от дълго време е смятана за невъзможна, не на последно място и заради американските антитръстови закони.
Но сривът на цената на петрола накара регулатори в Тексас, който е центърът на петролното производство в САЩ, да обмислят регулиране на производството за първи път от близо 50 години.
Но американският министър на енергетиката Дан Брейет не е споменал в разговор с лидери на петролната индустрия в петък възможността за съкращаване на добива на САЩ, разкри източник, който е присъствал на разговора.
В петък Международната агенция за енергия (МАЕ) предупреди, че свиване с 10 млн. барела дневно няма да е достатъчно за компенсиране на огромния спад на търсенето. Дори с такова съкращаване наличностите ще нараснат с 15 млн. барела дневно през второто тримесечие.