Саудитска Арабия отрече твърденията на руския президент Владимир Путин, че се е оттеглила от споразумението на ОПЕК+, предава Bloomberg.
„Русия излезе от споразумението“, заяви саудитският външен министър Файзал бин Фархан Ал Сауд в комюнике, цитирано от официалната осведомителна агенция СПА. Той допълни, че Русия не се е съгласила с удължаване на сделката.
През седмицата американският президент Доналд Тръмп изрази задоволство от идеята за глобални усилия за намаляване на добива на петрол с около 10 млн. барела дневно спрямо нивата през първото тримесечие и за овладяване на историческия срив на цените на суровия петрол.
Отделно саудитското министерство на енергетиката съобщи в комюнике, че „полага големи усилия със страните от ОПЕК+ за намаляване на излишъка на петролния пазар в резултат на ниския растеж на световната икономика“ и допълни, че Русия се е оттеглила от предложение, с което са се съгласили 22 страни.
Енергийният министър Абдулазиз бин Салман заяви, че Русия първа е обявила, че страните вече не са обвързани от задължения да свият добива към 1 април, което е довело до увеличаване на предлагането. Саудитска Арабия е отворена да изслуша всеки, който опитва да намери решения за петролните пазари, допълни той.
Вчера руският президент Владимир Путин заяви пред ръководители на най-големите петролни компании в страната, че страните производителки на петрол трябва да се обединят за намаляване на добива, за да спрат срива на цените.
Путин каза, че свиване на световното производство с малко над или под десет милиона барела дневно е възможно. Така той потвърди туит на американския президент Доналд Тръмп, според който Русия и Саудитска Арабия са готови да намалят производството. Това доведе до ръст на цената на петрола сорт Брент с 47%.
Промяната на позицията на Русия отразява тревогата от внезапния срив на търсенето заради пандемията от коронавирус, която заплашва с глобална рецесия тази година.
Преди две седмици Путин изглеждаше решен да продължи ценовата война със Саудитска Арабия, която започна след оттеглянето на Москва от споразумението за ограничаване на предлагането. Това накара саудитците да наводнят пазара с петрол, тласкайки цените до най-ниското им ниво от близо две десетилетия.