Цената на златото се насочи към най-голямото си повишение на седмична база от 2008 г. насам, нараствайки заедно със стойностите на рискови активи като акциите, след като инвеститорите оцениха въздействието на масивните парични и фискални стимули за икономиките, засегнати от вируса, информира Bloomberg. Към 11:50 ч. българско време цената на златото възлиза на 1640,20 долара за тройунция.
Докато коронавирусът се разпространява в световен мащаб, инвеститорите търсят убежище от щетите. Интересът към златото обаче се повишава в момент, в който каналите за доставка са спрени, а полетите са отменени. Това ограничава капацитета на продавачите да изпълнят ангажиментите си за доставка на метала.
„Заглавията около заразата популяризираха притесненията относно способността да купувате и доставяте физическо злато“, казват от RBC Capital Markets. „Тези опасения в много отношения са оправдани, но можем да започнем да виждаме и по-обширни спирания по цялата верига на доставките“, добавиха те.
Ключовите играчи на световния пазар работят заедно за улесняване на фактическите доставки, макар че много дилъри на кюлчета и монети съобщават, че нямат наличност, заявиха от RBC. „Въпреки че тези опасения вероятно се увеличават с повишаването на цените, положителните за златото условия не са приключили“, казаха те.
Но има и признаци на затруднения на пазара - единствената рафинерия за злато на африканския континент - Rand Refinery Ltd. от Южна Африка, спря да доставя кюлчета до Лондон поради липса на търговски полети.
Ролята на златото като убежище придобива все по-голяма сила, тъй като се появяват все повече доказателства за икономическите щети, причинени от пандемията. Общо 3,28 милиона души са подали молби за обезщетения при безработица през изминалата седмица, което е рекорд за този показател. Много икономисти казват, че страната навлиза в рязка рецесия.
„Рекордният брой на молби за обезщетения при безработица в САЩ е много положителен за златото и очакванията за по-нататъшни стимули трябва отново да повишат цените“, каза Гнанасекар Тиагараджан, директор на Commtrendz Risk Management Services.
Други основни благородни метали също отчетоха повищения в пазарните си стойности през тази седмица: цената на среброто се повиши с 15%, платината се покачи с 22%, а паладият скочи с 46%.