Президентът на САЩ Доналд Тръмп е изправен пред все по-големите призиви от някои американски сенатори и конгресмени да окаже натиск на Саудитска Арабия, с което да накара Рияд да прекрати ценовата война на петролните пазари. Подобен призив дойде и от редиците на републиканците – сенатор Кевин Креймър предложи на Тръмп да наложи ембарго върху вноса на петрол от Саудитска Арабия, Русия и другите страни от договора на ОПЕК+, пише Саймън Уоткинс за Oilprice.
Американската шистова индустрия не може да се справи с устойчива среда на извънредно ниски петролни цени. За да оцелеят, компаниите от сектора трябва да върнат размера на капиталовите си разходи от последния път, когато саудитците се опитаха да отмъстят чрез покачване на добива в периода 2014-2016 г. Тогава американската индустрия победи и ще надделее отново (заедно с Русия) и този път.
Зад кулисите администрацията на Тръмп вече обсъжда тайното оръжие, което САЩ притежават срещу Саудитска Арабия и което ще сложи край на ценовата война на петролните пазари.
NOPEC
Оръжието се нарича Закон срещу картелите за производство и износ на петрол, или NOPEC, последно използван от САЩ през 2018 г., когато Рияд си позволи да изпрати цената на Брент над 70 долара за барел, задържайки я над това ниво месеци наред след март. Всяка подобна цена се считаше и се счита от администрацията на президента на САЩ за област, в която американските петролни производители понасят щети, свързани с рентабилността, като това, следователно, застрашава сигурността на американската икономика. По-конкретно, изчислено е, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25-30-процентна промяна в цената на един галон бензин, като за всеки цент на растеж на цената на бензина се губят по 1 млрд. долара потребителски разходи.
В онзи момент през 2018 г. Доналд Тръмп предупреди саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, точно когато цената на Брент приближаваше 80 долара за баре, че „той няма да издържи на власт и две седмици без подкрепата на американските военни“.
Ситуацията през въпросната година подтикна Вашингтон да задържи Рияд обвързан със законопроекта NOPEC.
Но какво представлява NOPEC?
Това „оръжие“ на администрацията на Тръмп би направило незаконно всяко изкуствено ограничаване на производството на петрол (и газ) или определянето на цени, нещо, което прави Организацията на страните износителки на петрол (ОПКЕ) и в частност Саудитска Арабия.
В сегашната ситуация NOPEC може да действа като начин, по който да се попречи на Русия да реанимира ОПЕК+, но само, ако законопроектът бъде одобрен и влезе в сила. Той незабавно ще премахне суверенния имунитет на картела, който понастоящем съществува в съдилищата на САЩ. Това би оставило Саудитска Арабия, например, открита към съдебни искове съгласно съществуващото антитръстово законодателство на САЩ. След това САЩ ще имат законно право да замразят всички банкови сметки на Саудитска Арабия, да изземат активите ѝ в американската икономика, да преустановят използването на американските долари от саудитците навсякъде по света и да тръгнат след Aramco и неговите активи и средства, тъй като все още е мажоритарно държавно средство за производство и търговия.
Това би означавало също така, че Aramco ще се сблъска с риска да се разпадне на по-малки съставни компании, за които не се смята, че нарушават правилата за конкуренция в сектора на петрола, газа и нефтохимическата промишленост или влияят върху цената на петрола.
Доскоро законопроектът напредваше с бързи темпове и наистина беше на крачка да бъде приет преди Тръмп да наложи вето, след като саудитците направиха това, което им беше казал.
Но мнението на президента на САЩ вероятно не се е променило по отношение на NOPEC.
„САЩ са твърдо ангажирани към отворените, честни и конкурентни пазар за глобална търговия с енергия. Не подкрепяме поведение, нарушаващо пазара, включително и картелите“, заяви той още през 2018 г.