IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролната война с Русия може до докара до фалит Саудитска Арабия

Задълбочаващият се бюджетен дефицит на Рияд и отчуждаването на Кралството от САЩ могат да създадат необратими щети за саудитците

11:11 | 20.03.20 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Принц Мохамед бин Салман. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Ройтерс

Самата Саудитска Арабия премина от бюджетен излишък към рекордно висок дефицит през 2015 г. от 98 млрд. долара и изразходва поне 250 млрд. долара от валутните си резерви през този период, за който саудитските висши служители твърдят, че са загубени завинаги. Дори преди да започне тази нова ценова война, Саудитска Арабия вече беше изправена пред огромен бюджетен дефицит, прогнозиран да продължи поне до 2028 г. и то при очаквана средна цена за Брент от 84 долара за барел.

Толкова се беше влошило икономическото и политическото положение на Саудитска Арабия през 2016 г., че заместник-министърът на икономиката Мохамед ал Туваири заяви недвусмислено: „Ако ние (Саудитска Арабия) не предприемем никакви мерки за реформи и ако световната икономика остане същата, тогава сме обречени на фалит след три-четири години“. Тоест, ако саудитската държава продължи със свръхпроизводството, за да притисни допълнително цените на петрола надолу - точно както прави в момента, тогава тя ще бъде изправена пред фалит в рамките на три до четири години. 

Три-четири години обаче изглежда оптимистичен вариант, тъй като не бива да се забравя, че през 2016 г. саудитците не очакваха, че американският шистов сектор ще продължи да нараства по отношение на капацитета на продукцията или че цената за пробиване в Русия ще бъде около 40 долара за барел. Чисто емпирично, САЩ и Русия могат да си позволят да работят много по-дълго време от Саудитска  Арабия при цени на петрола около или под 40 долара за барел.

За САЩ има икономически ползи, които, особено през тази година, в която са налице отрицателните икономически ефекти от коронавируса, биха представлявали и значителни политически ползи. По правило се изчислява, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25/30-процентна промяна в цената на галон бензин, а всеки 1 цент надолу от средната цена за галон освобождава повече от 1 млрд. долара годишно допълнителни потребителски разходи. Политически това може да помогне на сегашния държавен глава на САЩ да се сдобие с добра изходна позиция на предстоящите президентски избори по-късно тази година.

По данни на неправителствената организация Национално бюро за икономически проучвания (NBER) след Първата световна война в 11 от 11 случаи действащият президент на САЩ печели изборите, ако икономиката на САЩ не се сблъсква с рецесия в рамките на последните 24 месеца преди изборите. Само един от седем президенти, които влизат в изборна кампания с икономиката в рецесия, успява да бъде преизбран (Калвин Кулидж през 1924 г.). Имайки се предвид това е разбираемо, че Доналд Тръмп предлага редица нови мерки в подкрепа на шистовата индустрия.

Междувременно, за Русия, чиято основна външнополитическа стратегия при президента Владимир Путин винаги е била „създаване на хаос и проектиране на руски решения и последвалото им влагане в този хаос“, войната със Саудитска Арабия на петролните пазари не може да бъде по-изгодна. Ако петролните цени се успокоят при около 40 долара за барел за Брент, когато търсенето в Китай се възстанови, Русия и нейните петролни компании ще могат да произвеждат толкова петрол, колкото искат. Дори и да не търгува около тези нива, Русия ще може се възползва от факта, че в рамките на по-малко от 10 години Саудитска Арабия обяви на два пъти икономическа война на единствения си реален съюзник в света - САЩ.

С увеличено влияние във всички ключови държави в шиитския полумесец на Близкия изток - Ливан, Сирия, Ирак, Иран и Йемен (през Иран) - Русия продължава да работи за заздравяване на позицията си и в страните по периферията на този полумесец – Азербайджан, Турция, Бахрейн и Пакистан.

И всичко се случва в момент, когато настоящият фактически владетел на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, е изправен пред най-сериозната криза на своя авторитет.

Остава загадка защо принц Салман се отчуждава от Вашингтон, изразходвайки остатъка от намаляващите резерви от чуждестранни активи на Кралството. Но, каквато и да е причината, Русия ще наблюдава отстрани със задоволство случващото се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 10 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 4 години
Вчера руската преса съобщи, че руските учени са разгадали генома на корона вирусът. Един от читателите питаше защо това е било необходимо, след като той е публикуван още на 9 - ти февруари в някакъв американски геномен справочник и даваше линк към него. Който може да ви обясни каква е причината да изследваш нещо което всички знаят, може да ви обясни каква е причината путин да пожелае да загуби милиарди долара, като можеше да свие добива с 200 000 барела дневно. Аз не мога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
хммм ...-------------------"... индрустрия тя дължи стотици милиарди финансиране ..."-------------------чак стотици милиарди ... :))) ... дето викат хората посмали мaнго ... шистовата индустрия дължи $84млрд. дълг с падеж от 2020 до 2024 и това е 60% от цялата сума ... в това число обаче са и тези дето нямат проблем да работят на тази цена , че и на по-ниска даже ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 5
korn
преди 4 години
И кво като фалират шистаците? Икономиката на най голяматам икономика в света, САЩ, не се опира на петрола. Но за ислямския и руския катун, където човеци в ранен етап на своето развитие, не могат да произвеждат нищо което да е конкурентно на цивилизования свят, ще фалират. Това е, кво се пъниш, научи се да ядеш свинско че не се знае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 4
mirodes
преди 4 години
Освен това Тръмп винаги може да забрани вноса на нефт и шистаците няма да фалират,щото изцяло могат да задоволят американският пазар.Пак казвам-САЩ изнасят толкова нефт,колкото и внасят.Ниската цена на нефта ще удари големите износители Русия и СА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 3
mirodes
преди 4 години
***-женен съм и имам две деца.Ти колко имаш?Или си виждал гола жена само на кино?Шистаците като фалират естествено ще има неблагоприятни последствия.Въпросът е,че американската икономика е на плюс от евтин нефт.Щото САЩ може и да са най-големият производител на нефт,ама не са най-големият износител.Колкото изнасят,толкова и внасят.И потребяват най-много нефт в цял свят.Дали ако плащат по 20 долара за барел,няма да е по-добре,отколкото 60 долара?Ползите от ниската цена на нефта са в пъти повече от негативите.Шистаците са частници-така е при пазарната икономика,постоянно фалират фирми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 3
markov
преди 4 години
Компании за шистов петрол в САЩ имат множество дългове, а резкият спад на цените на петрола ще навреди на паричния им поток. Това ще има пряко влияние върху способността им да обслужват този дълг. Според проучване на федералната енергия в Далас средната цена на петрола в САЩ е от 48 до 54 долара за барел. Производителите може да успеят да свалят цената чрез намаляване на разходите. Но устойчивата цена на петрола под 40 долара за барел ще бъде пагубна за индустрията.Запасите от нефт в САЩ са в ужасна форма и сривът на суровия петрол може да се окаже последният пирон в ковчега.През последните няколко години производителите на петрол в САЩ стават свидетели на рязко покачване на съотношенията на дълга към собствения капитал.Индустрията вече претърпя рязък скок в броя на фалитите през 2019 г. През предходната година забележителните 50% от тях вървят "с корема нагоре".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 2
markov
преди 4 години
Джендър мое да си само ти тук като гледам. А твърдението ти че шистаците били частни компании и кво от това че фалирали , искам да те питам ти да не си завършил ПЖИТо бре ? И частните компании плащат заплати , внасят данъци, осигуровки и т.н. в бюджета на съответната страна. А да не говорим за дълговете който имат , щото ако наситина се спихне шистовата индрустрия тя дължи стотици милиарди финансиране което ще доведе до фалити на банки и фондове.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 5
mirodes
преди 4 години
Кой си ти,та да ми казваш какво ще пиша?Може да се разпореждаш у дома си на жена си.Ако изобщо си женен,а не си някой джендър.И по темата-САЩ изнася толкова нефт,колкото и внася .Така че изобщо няма да им се отрази неблагоприятно ниската цена на нефта.Дори и да фалират част от шистаците,това са частни компании-рафинериите и потребителите на петрол са на изгода от ниски цени на нефта.Бензинът в САЩ вече е под 1 лв за литър еквивалентно.Ще изгубят Русия и саудитските ***,щото там компаниите са държавни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 3
markov
преди 4 години
А иначе по темата. Тези цени вледят на всички производители. В този ред на мисли реално САЩ като най-големия производител на петрол в света към момента няма как да е доволен. Но и досегашното положение няма как да продължи - ОПЕК + си ограничават добива а други тарикати възполваики се от приличните цени да си увеличават пазарния дял. Най вероятно след много сълзи и сополи ВСИЧКИ производители ще трябва да се разберат за някакви ограничения в добива за да се поддържа някаква цена в диапазона около 50-60 долара. Другия път е тотална конкуренция съпроводена с много фалити навсякъде по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 5
markov
преди 4 години
Фобиите трябва да се лекуват. Не сме длъжни да траем как под всяка тема 4-5 профила да срамят постоянно срещу лошите Руснаци и още по лошия Путин. Ограничете го малко това писане че стана вече досадно....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още