IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролната война с Русия може до докара до фалит Саудитска Арабия

Задълбочаващият се бюджетен дефицит на Рияд и отчуждаването на Кралството от САЩ могат да създадат необратими щети за саудитците

11:11 | 20.03.20 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Принц Мохамед бин Салман. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Ройтерс

Самата Саудитска Арабия премина от бюджетен излишък към рекордно висок дефицит през 2015 г. от 98 млрд. долара и изразходва поне 250 млрд. долара от валутните си резерви през този период, за който саудитските висши служители твърдят, че са загубени завинаги. Дори преди да започне тази нова ценова война, Саудитска Арабия вече беше изправена пред огромен бюджетен дефицит, прогнозиран да продължи поне до 2028 г. и то при очаквана средна цена за Брент от 84 долара за барел.

Толкова се беше влошило икономическото и политическото положение на Саудитска Арабия през 2016 г., че заместник-министърът на икономиката Мохамед ал Туваири заяви недвусмислено: „Ако ние (Саудитска Арабия) не предприемем никакви мерки за реформи и ако световната икономика остане същата, тогава сме обречени на фалит след три-четири години“. Тоест, ако саудитската държава продължи със свръхпроизводството, за да притисни допълнително цените на петрола надолу - точно както прави в момента, тогава тя ще бъде изправена пред фалит в рамките на три до четири години. 

Три-четири години обаче изглежда оптимистичен вариант, тъй като не бива да се забравя, че през 2016 г. саудитците не очакваха, че американският шистов сектор ще продължи да нараства по отношение на капацитета на продукцията или че цената за пробиване в Русия ще бъде около 40 долара за барел. Чисто емпирично, САЩ и Русия могат да си позволят да работят много по-дълго време от Саудитска  Арабия при цени на петрола около или под 40 долара за барел.

За САЩ има икономически ползи, които, особено през тази година, в която са налице отрицателните икономически ефекти от коронавируса, биха представлявали и значителни политически ползи. По правило се изчислява, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25/30-процентна промяна в цената на галон бензин, а всеки 1 цент надолу от средната цена за галон освобождава повече от 1 млрд. долара годишно допълнителни потребителски разходи. Политически това може да помогне на сегашния държавен глава на САЩ да се сдобие с добра изходна позиция на предстоящите президентски избори по-късно тази година.

По данни на неправителствената организация Национално бюро за икономически проучвания (NBER) след Първата световна война в 11 от 11 случаи действащият президент на САЩ печели изборите, ако икономиката на САЩ не се сблъсква с рецесия в рамките на последните 24 месеца преди изборите. Само един от седем президенти, които влизат в изборна кампания с икономиката в рецесия, успява да бъде преизбран (Калвин Кулидж през 1924 г.). Имайки се предвид това е разбираемо, че Доналд Тръмп предлага редица нови мерки в подкрепа на шистовата индустрия.

Междувременно, за Русия, чиято основна външнополитическа стратегия при президента Владимир Путин винаги е била „създаване на хаос и проектиране на руски решения и последвалото им влагане в този хаос“, войната със Саудитска Арабия на петролните пазари не може да бъде по-изгодна. Ако петролните цени се успокоят при около 40 долара за барел за Брент, когато търсенето в Китай се възстанови, Русия и нейните петролни компании ще могат да произвеждат толкова петрол, колкото искат. Дори и да не търгува около тези нива, Русия ще може се възползва от факта, че в рамките на по-малко от 10 години Саудитска Арабия обяви на два пъти икономическа война на единствения си реален съюзник в света - САЩ.

С увеличено влияние във всички ключови държави в шиитския полумесец на Близкия изток - Ливан, Сирия, Ирак, Иран и Йемен (през Иран) - Русия продължава да работи за заздравяване на позицията си и в страните по периферията на този полумесец – Азербайджан, Турция, Бахрейн и Пакистан.

И всичко се случва в момент, когато настоящият фактически владетел на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, е изправен пред най-сериозната криза на своя авторитет.

Остава загадка защо принц Салман се отчуждава от Вашингтон, изразходвайки остатъка от намаляващите резерви от чуждестранни активи на Кралството. Но, каквато и да е причината, Русия ще наблюдава отстрани със задоволство случващото се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

33
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 4 години
не съм писал кой колко е ефективен , а какъв е общият дълг на цялата индустрия и за какъв период се дължи . кой на колко и на каква печалба и загуба е си го знае всяка една от компаниите и го има в отчетите им , които м/у другото са публични на най-големите ако зачетеш борсовия индекс ... в индустрията работят няколко хиляди фирми ... борбата м/у тях е кой колко голямо пространство за добиване има в един шистов басейн - има такива дето притежават права в/у милиони декари в различни щати и имат разрешителни за по 10-20 хиляди сондажа ... оперират едновременно по 50-100 сондажа в един басейн , даже имаше едни с 500 май бяха ... :))) ... борбата м/у тях е кой с каква техника и технология разполага , щото там не може да се спре да се дупчи ... м/у тях има такива дето са се усъвършенствали много , значи ще поспрът с хоризонталните сондажи ... ще се окрупнят фирмите , щото притежаването на права в/у даден басейн и вертикалните сондажи са си актив , който е ликвиден ... ще изчакат рассияните и чаршафите да се наиграят и пак ще си подкарат техните . сигурно някой някъде няма да му е приятно , да му мислят застрахователните и презастрахователните дружества . цена над $80-90 за барел няма да видим в близките петилетки ... на мен лично ми е през (цензура) и за шистовите компании , и за арабските добивни и рассиянските такива ... акции в такива нямам и няма и да имам ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 7
korn
преди 4 години
Кво не виждаш бе умник,че Русия напада суверенните държави Грузия, Румъния Украйна, че е окупирала техни територии и изби хиляди невинни хора. Кво не виждаш че Русия се е разположила на една осма от сушата на планетата и че е трудно имаш военна база без да е близо до Русия. Как така не притискала никой, пък държи сметка,кой какви бази ще има на своя суверенна територия. Коя е Русия дадържи сметка на някой за квото и да е,извън нейната територия. Ква ти е на тебе Русия, че проповядваш руски интереси тук в суверенна България. Качвай се на Москвича и бягай в Евроазийския съюз на твойте господари и с мюсулманските казакстанци,узбекистанци и тем подобни да се молите на Алах и Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 8 rate down comment 4
dikens15
преди 4 години
Ти до яко т ъ п !!! Защо някой трябва да те завладява, за да те контролира. Темите за тия държави са много дълги, но с две думи мога да ти кажа, че аз лично не виждам Русия да притиска никого и да е обградила с военни бази нито една държава. По- скоро нея са я обградили и тя търпи санкции от много години. И я обвиняват фалирали държави, при които думите кредит и дълг са основните похвати за икономически растеж
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 8 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
Само че драги тия шистаци са взели заеми от банки- нали се сещаш като почнат да спрат да ги погасяват какво ще стане с тия банки( справка 2008-***).Освен това има работна ръка- те като спрат да плащат моргиджи, кредити, кредитни карти и да издържат семейства как повлича крак пак към банките. Доста наивно разсъждаваш за женен, човек с деца. Ти сигурен ли си, че ти а не жена ти ( няма да питам как) издържа семейството!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Путин май не е на твоето мнение- да се басираме ли кой ще излезе прав, ти с тъ потията си или той???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 8 rate down comment 2
dikens15
преди 4 години
Тия дето нямат проблеми при тая цена драги са цели две находища- едно в Таксас и едно в Колорадо!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 2
dikens15
преди 4 години
То обикновено *** ганите като няма с какво да се похвалят се хвалят с деца и семейство!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 4
markov
преди 4 години
2/3 ша работят на цена 30 долара ли бе.....аре бе ! Вземи посмали МНОГО ! Доколкото си спомням имаше само два сондажа които могат да са рентабилни на подобна цена ...всичко останало е леш от шистаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
Как да не се опира на петрола икономиката на Щатите??? Ти знаеш ли какви са разстоянията там. И като второ вече не е най- голямата в света. Но дори като е голяма каква връзка това има с тяхното неефективно производство на нефт. Никакво!!!Ето ви малко да четете, че ходът на Путин не е никак случаен и руските ще държат тия цени докато не изпукат всички шистаци в Щатите.https://***.zerohedge.com/energy/putin-wont-blink-first-kremlin-rejects-potential-us-intervention-russia-saudi-oil-war
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 3
markov
преди 4 години
Тъй като те гледам може само да си омъжен :) Намали обидите срещу опонентите и намали полит. мотивираните плювни...тогава може хората да те приемат по-.сериозно. п.п. Бил имал жена и семейство че ми хубаво де 95 % от пишещите тук имаме също , ама това каква връзка има с темата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още