Отплата за санкциите?
Оставяйки настрана битката за пазарен дял, анализаторите посочват, че Русия може да отмъщава за неотдавнашната кампания на Вашингтон с енергийни санкции - мерки, станали възможни след шистовата революция.
Например, само преди три седмици администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви санкции срещу дъщерно дружество на „Роснефт“ в отговор на подкрепата на компанията за режима на президента на Венецуела Николас Мадуро.
„Изглежда, че стратегията на Русия е насочена не просто към американските шистови компании - а към политиката за принудителни санкции, която американското енергийно изобилие е позволило", пише Хелима Крофт, ръководител глобалната стокова стратегия в RBC Capital Market, в бележка до клиенти.
Крофт заяви, че Игор Сечин, изпълнителен директор на „Роснефт“ и близък довереник на Путин, изглежда е убедил Москва да се фокусира върху американската шистова индустрия.
Путин също има голямо финансово предимство пред Саудитска Арабия. Русия разчита на приходите от петрол, които съставляват само 37% от бюджета ѝ, в сравнение с 65% за кралството, според данни на Argus Global Markets. Анализаторите смятат, че Русия може да балансира бюджета си при цена на петрола от 42 долара за барел, в сравнение с около 80 долара за Саудитска Арабия.
„Всички ще бъдат наранени от това, включително Русия", посочва Бьорнар Тонхауген, ръководител за петролните пазари в Rystad Energy. „Допълнителната полза от това решение е, че това, разбира се, ще навреди на другите, включително и на САЩ", посочва той.
Във Вашингтон от Министерството на енергетиката заявиха в понеделник вечерта, че „държавите участнички" се опитват да „манипулират и шокират" петролните пазари. Въпреки това администрацията изрази увереност, че САЩ „могат и ще издържат на тази нестабилност".
По време на среща в понеделник с руския посланик Анатолий Антонов министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин „подчерта значението на поставените под контрол енергийни пазари“.
„Филм на ужасите“ за петролната индустрия на САЩ
Каквото и да подхранва мотивацията на Русия, ценовата война не можеше да настъпи в по-лошо време за индустрията, която вече страда от мечия пазар.
Големите петролни компании биват притискани от инвеститорите от години поради постоянното прекъсване на доставките, прекомерните разходи и нарастващите проблеми, свързани с климатичните промени. Енергийният сектор на САЩ беше най-големият губещ в индекса S&P 500 през миналата година.
В същото време коронавирусът поставя още по-сериозно предизвикателство пред петролната индустрия. Множеството анулирани полети, затварянето на фабриките и забавянията при пътуванията сериозно отслабиха апетита за петрол по света. Очаква се глобалното търсене на петрол да спадне за тази година за първи път от 2009 г., според Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Кой ще мигне първи?
Тази тревожна конюнктура обяснява защо не само петролните компании се намират в задънена улица. Банките със здрави връзки с енергийния сектор също бяха наказани в понеделник, тъй като инвеститорите се подготвят за неизбежна вълна от необслужвани заеми.
Шистовите компании с най-слаби баланси ще трябва да спестят пари, като се откажат от скъпите проекти за сондаж. Някои от тях няма да оцелеят.
Големият въпрос е колко дълго цените на петрола ще останат потиснати - и колко още могат да се понижат? И отговорът може да се крие в Рияд и Москва.
Ако ценовата война със Саудитска Арабия принуди Русия да се съгласи на съкращения на производството, петролният пазар може бързо да се възстанови, което ще донесе облекчение на шистовата индустрия.
Но Путин не е известен с отстъпчивостта си, което предполага, че американската петролна индустрия трябва да се подготви за влошаване на положението.
преди 4 години Опърпaняк: интернет е голяма сила - който иска може да провери цените на хранителните продукти в хипермаркетите в Новсибирск, Самара, Томск, Екатеринбург или където и да е. Същото за бензинец, за ток и т.н. - лесно може да се провери. Сега аз на твоите глyпости ли ще вярвам или на фактите? Средна заплата 900 лв, при ония цени е поне колкото 1500 лв тук. Както винаги изкривяваш фактите, както на тебе ти е удобно. Като цяло си много зле - и явно се продаваш на ония от козяк безплатно, или за някакви центове на глупав пост, защото ако не беше така, щяха да си инсталират бот, да пише вместо тебе... и никой нямаше да види разликата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Императорчето пак нареди опорка след опорка.Чети внимателно, *** слаботоков:- Минималната заплата в Расия е смешна, но и средната заплата е смешна. С новата цена на рубличката няма и 900 лв. В "бедна"България средната заплата е с 40% по-висока от "богатата" Расия, управлявана от "гения" ***.- Цените в Расия не са по-ниски, с изключение на енергоносителите, всичко друго е като тук или по-скъпо и ако беше ходило, тролчето, щеше да знае!- *** бил хитра лисица...хаха, *** няма пари, обезцениха му газа, спряха му тръбите и сега това са гърчове с надеждата да навакса чрез количество, ама не стана. За сметка на това валутката още се потопи и направи народа още по-беден! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години импе , ще трябва да пишем на инженерните екипи и на икономическите екипи на проектите за зелен водород по цял свят дето се окомплектоват и строят . сигурно не са го предвидили ... трябва да им дадем за отправна точка форума на инвестора , да си знаят истината , а не да достигат до нея по трудният начин ... :))) ... датчаните са го пресметнали вече как ще стане , даже строят водородни станции за зареждане и са сключили договор с хюндай да внасят водородни автомобили и рейсове ... холандците договарят освен водородните автомобили и рейсове и влакове , и тръбопроводи към индустриалните си зони . който ползва газ за отопление и температура , вече ще може да ползва водород за същото . японците построиха кораб за течен водорд , ще го транспортират от австралия , пък те ще го правят с ток от фотоволтаици ... японците смятат , че водородните турбини ще заместят газовите в електроцентралите им ... тъй с водородът ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дори нищо чудно хитрият лисан и стратегос - Вова - отдавна да е планирал тоя удар - и само да е дебнел сгода да го нанесе. Спомнете си и при предният пазарен срив на акциите на руските компании - заради жалките т.нар. "санкции" на глyпавото обонго - кой се оказа, че е изкупил на дъно огромно количество книжа, принадлежали на чужди собственици.... ного ми е интересно - оня ден дали Русия не е направила същото - още повече, че сега има ного повече пари отколкото преди 6 години? Ама то ще се разбере... да не стане така, че делът на държавата в Газпром да е скокнал от 50 на 60%? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Всяка смислена дискусия свършва, когато се появят платените крeтeни - ватников и кухаов. Ватников - гънко закърняла - явно не правиш разлика между това какво струва добивът на слуз и каква продажна цена е нужна на собственикът (държава или недържава), за да си върже бюджетът. Арапската слуз може да е най-евтина като добив, ама арапският бюджет разчита на 80 долара продажна цена... не на 30. Руснаците разчитат на 40 долара, но имат огромни резервни финансови фондове, които да покрият по-ниския доход от слуз за 10 години напред при цена 30 долара - а преди да мине и година, шистаците в САЩ ще почнат да гърмят като детски балонченца. Отделно - дори с увеличено производство - възстановеното търсене, основно в Китай, ще балансира цените на нива около сегашните - към 35 долара.И пак правиш сметката на руснаците - и пак си се хванал с МРЗ, дето там я получават процентно много по-малко хора, отколкото тук. Естествено - отказваш да се замислиш, че там цените са наполовина, горе-долу на всичко. Както съм казвал и преди - клетите руснаци са толкова зле, че са най-платежоспособните кредитополучатели в Европа - с най-малък процент лоши кредити. Отделно там възрастните хора не висят на вратът на младите - финансово - защото пенсиите са като нашите само в най-бедните кавказки републики. Децата също не тежат, защото детските в Русия са колкото МРЗ. Да не говорим, че Русия не е затънала в дългове, съизмерими с БВП-то и - но има почти нулев дълг, същевременно е четвърта по размер на валутните резерви на света, ако не се лъжа. Ей-затова руснаците ще преизбират господин Вова - дотогава, докато той иска да е шефче.... защото те не са глупави.Русия няма да срине САЩ като цяло, както и САЩ не могат да сринат Русия, ако попречат на СП 2 - който ЩЕ бъде построен именно заради евтиния газ - Европа няма да купува двойно по-скъпият LNG. Ама то в тия войни целта е да вземеш преимущество - не да бутнеш другият от ръбът. Както се казваше и по времето на студената вайна: "Притисни опонентът здравата, но внимавай да му оставиш сигурен бордюр, на който да стъпи, защото падне ли, ще те повлече и тебе" - и в бизнесът е същото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много коментар много нещо.Веднага се появиха анализатори с кристални кълба които знаят кой ще пострада и кой ще спечели. И незнайно защо все нашите печелят и противниците губят. Много плитки анализи без да се знае цялата иннформация.Защо мислите че Саудитска Арабия воюва с Русия? Това може да е съгласувана акция. Руснаците им казват предишният път почти успяхте, но бяхте сами. Ние ще направим това вие ще реагирате така и всички бием в една посока. Сега ще играем повече в посока падане цената на нефта. Теории може да има всякакви. Анализирайте това което вече е известно. Кой влиза в битката подготвен?Газа вече е отвързан от цената на петрола. Някой държави натрупаха златни резерви. Китай с огромните си доларови запаси изкупува евтино западни компании. Сигурно има играчи които са били на късо преди падането на петрола. На война като на война. Жертви има и от двете страни. Като се разнесе дима от ще се видят и резултатите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ама верно ли? А те знаят ли го? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не бъди наивен ... и на самите руснаци им е писнало от ботоксовото джудже, но не смеят да гъкнат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Истината за това решение на Рашастaн е далеч по-ясна от сложните теории:Трябват им пари. Няма Северен поток, с Ердиган се скараха, свалиха цената на газа, конкуренти с газ вече отвсякъде, а войната е скъпо нещо, Донбас, Сирия, подкрепа на изродски режими, пропаганда и тн.Деньги надо!Играха ва-банк с надеждата другите да се примирят, начело със САЩ, че да не затварят шистака, ама удариха на скала! Нищо и сега печелят нещо - поредното оправдание пред народа кой външен враг ги е прецакал и защо са бедни!Аа, разбира се и да изберат *** за доживотен цар, че без него още по-лошо можело да стане.Какво ли е днес да си нормален, мислещ човек в Расия, виждаш какво се случва?? Впиянченото стадо е ясно, то не мисли, гледа квото му кажат по телевизията, после ги пращат на църква, после за водка и да попсува малко "гейропата" и "фащ" и това му стига.Но за мислещия човек трябва да е ад... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ритуалното самоубийство пред публика откога се смята за "удар"??Доста наивна статия, лишаваш се от най-големия приход в държава, където народа мизерува с 290 лева минимална заплата, за да "удряш"??!И то във война, която не можеш да спечелиш, щото Саудитите печелят при сегашните нива, но рубашките не.Всъщност защо не, в историята на Расийка има доста примери, как се правят глупости и безумия по решение на царя/ партийния лидер, що и сега да не е същото.На тях им е ясно, че богати няма да станат, нито ще живеят добре, айде поне да се опитат да осе..т на другите живота.Да, ама са в грешка. Шистака ще затвори, но икономика в САЩ бол. Износа не им е 75% горива.А и видяхме с миналия опит какво стана, като СА пак свали цените, тихо, после цените се вдигнаха и бам - на първо място в света! отговор Сигнализирай за неуместен коментар